5 ważnych zasad karmienia butelką niemowlaka

5 ważnych zasad karmienia butelką niemowlaka

Karmienie niemowlaka to niemałe wyzwanie i spory stres dla początkujących rodziców. Mając już butelki dla noworodka, warto pamiętać o podstawowych zasadach, których bezwzględnie należy przestrzegać, karmiąc dziecko.

Butelki dla noworodka – jak wybrać?

Młodzi rodzice muszą pamiętać, że bardzo istotny jest prawidłowy wybór butelki dla noworodka. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, jednak nie każdy będzie najlepszym wyborem dla dziecka. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać, by dobrze dobrać rozmiar. Zazwyczaj nie warto kupować modeli większych niż 250 ml. Poza tym trzeba też sprawdzić, czy butelka ma wygodny smoczek zrobiony w sposób ergonomiczny bezpieczny i z odpowiedniego materiału. Na szczęście bazując na renomowanych producentach, nie trzeba się o to martwić, gdyż dbają o takie kwestie. Warto też sprawdzić, czy dany model nie zawiera w swoim składzie szkodliwego bisfenolu, który wykazuje negatywne działanie na organizm dziecka, a nawet dorosłych. Z kwestii praktycznych pozostaje też zweryfikowanie, czy dana butelka nadaje się do mycia w zmywarkach, co jest bardzo praktyczne. Takie informacje producenci podają w opisach produktów.

Przygotowanie butelki dla noworodka

Mając już odpowiednią butelkę dla noworodka, należy ją dokładnie umyć, a najlepiej wysterylizować. Butelki dla noworodka zawsze powinny być czyste, by nie narażać dziecka na kontakt z niebezpiecznymi dla niego drobnoustrojami. Przed pierwszym użyciem warto potrzymać butelkę w gotującej się wodzie. Taki manewr warto powtarzać regularnie. Nie trzeba tego robić po każdym użyciu, jednak powinno się to robić przynajmniej raz na jakiś czas. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie dokładnie myć butelkę pod bieżącą wodą.

Przygotowanie mleka dla noworodka

Mając już gotową butelkę, trzeba przygotować pokarm. Kluczowe jest, by pochodziło ono z pewnego źródła i było świeże. Nie powinno się dawać dziecku starego mleka, które było wcześniej niedopite. Takie resztki należy wylać i przygotować nową porcję. Mając już mleko, trzeba je podgrzać. Powinno ono być ciepłe, jednak nigdy nie powinno być gorące. Warto też wiedzieć, że mleka nie powinno się rozmrażać w mikrofalówce lub w niej podgrzewać. Wynika to z faktu, że traci ono wtedy część składników odżywczych, które są dla dziecka niezbędne. Mleka też nie należy nigdy doprowadzać do gotowania. Jeśli karmi się dziecko mlekiem modyfikowanym należy rozrabiać je przy użyciu niskomineralizowanej wody i bardzo dokładnie rozrabiać. Bardzo ważne jest również zachowanie prawidłowych proporcji sugerowanych przez producenta.

Jaka jest dobra pozycja do karmienia dziecka?

Mając już gotową butelkę z pokarmem, można zacząć karmienie. Butelki dla niemowlaka są tak skonstruowane, by były jak najbardziej praktyczne. Rodzic musi jednak sam zadbać o to, by dziecko można było łatwo nakarmić. Każdy musi dopasować odpowiednią pozycję dla siebie, jednak główka dziecka powinna zachowywać kąt około 45 stopni. Nogi zaś powinny być niżej od głowy. Dziecko nie powinno być położone na płasko, gdyż grozi to zadławieniem. Jeśli dziecko będzie tak jadło, zazwyczaj będzie mu się ulewało. Najlepiej karmić dziecko zawsze w tej samej pozycji, by się do niej przyzwyczaiło i nabrało nawyku.

Jak nie przekarmić dziecka?

Rodzice muszą też pamiętać, by nie przekarmić dziecka. Chcąc tego uniknąć, należy karmić dziecko zgodnie z jego potrzebami i nie wmuszać mu pokarmu na siłę. W razie wątpliwości, czy dziecko je wystarczająco dużo, lub czy nie je za dużo, wystarczy policzyć ilość przyjmowanego pokarmu u porównać z ogólnodostępnym tabelami kalorycznymi z zapotrzebowaniem niemowlaków.