7 najpopularniejszych powodów, dlaczego dziecko płacze

7 najpopularniejszych powodów, dlaczego dziecko płacze

Dzieci swoim płaczę próbują poinformować rodzica o wielu różnych sprawach. Bardzo często właściwa interpretacja płaczu brzdąca może przysporzyć nieco problemu, szczególnie młodym rodzicom. Najczęstszymi przyczynami płaczu może być głód, złe samopoczucie, czy też kolka u noworodka. Jakie są główne powody płaczu oraz jak je rozróżnić?

 

Siedem głównych powodów płaczu dziecka

 

  • Głód – jest pierwszą sprawą o której rodzic myśli słysząc płacz swojego dziecka. Dobre rozpoznanie tego dźwięku może spowodować podjęcie działania we właściwym czasie – przed rozpoczęciem się prawdziwie intensywnego płaczu. Zwracając uwagę na takie zachowania jak: mlaskanie, rozdrażnienie czy wkładanie nóżek do buzi można zauważyć, iż dziecko insynuuje, iż czeka na kolejną porcję mleka.

 

  • Nieświeża pieluszkaniektóre dzieci płaczem informują rodziców o tym, iż coś pojawiło się w ich pieluszce co z pewnością jest dla nich zaskakujące. Dyskomfort związany z powyższą sytuacją jest drugą najczęstszą przyczyną płaczu u małych brzdący. Jednak wiele dzieci nie zwraca na to uwagę, tak więc warto od czasu do czasu zajrzeć i zobaczyć czy nic nie zalega w pieluszce, ponieważ rzadkie jej wymiany mogą przyczynić się do powstania bolesnych odparzeń.

 

  • Sennośćdziecko czując senność jest w stanie usnąć o każdej porze dnia i w każdym miejscu. Taka jest opinia dorosłych, jednak w rzeczywistości sprawa ta wygląda nieco inaczej. Bardzo często dziecko zamiast dać się grzecznie kołysać, staje się rozdrażnione i zaczyna płakać. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza gdy jest ono bardzo zmęczone.

 

  • Potrzeba utuleniadzieci bardzo mocno potrzebują przytulenia. Chcą również widzieć i czuć zapach swoich rodziców, słyszeć ich głosy oraz czuć ich bicie serca. Płacz może być metodą na przywołanie opiekuna. W tym momencie życia dziecka nie należy mieć obaw o rozpieszczenie go, ponieważ w pierwszych miesiącach życia jest to niemożliwe. Unikając zbytniego przemęczania ramion warto wykorzystać chusteczkę.

 

  • Kłopoty z brzuszkiem bardzo często pojawienie się kolki u dziecka jest powodem do płaczu. Brzdąc płacze przez minimum trzy godziny dziennie, co najmniej trzy dni w tygodniu, a także trzy dni z rzędu. W przypadku częstego płaczu dziecka po jedzeniu, za przyczynę można uzna właśnie ból brzucha. Wielu rodziców radzi sobie z tym problemem podając dziecku ziołowe preparaty, jednak warto każdą taką decyzję skonsultować z pediatrą.

 

  • Potrzeba beknięciaodbijanie u dziecka nie zawsze jest konieczne. Jednak w sytuacji płaczu i czkawki występującej po jedzeniu, to właśnie beknięcie może być wszystkim, czego brzdąc właśnie potrzebuje. W trakcie karmienia piersią lub butelką, gdy jest ono wolno uwalniane, może powodować dyskomfort. Tak więc po posiłku warto ponosić malucha i poczekać, aż mu się odbije.

 

  • Nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniuw sytuacji gdy dziecku jest za chłodno lub zbyt gorąco, może ono protestować płaczem. Z reguły małe dzieci, zwłaszcza noworodki, lubią ciepło, jednak trzeba uważać, aby ich nie przegrzać.