Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 10 maja 2019
Autyzm jest całościowym zaburzeniem w rozwoju. W całym kraju około 380 000 osób choruje na autyzm. Ta liczba stale rośnie, ale także z nią powiększa się liczba osób, które znajdą to zaburzenie w funkcjonowaniu. Terapia daje szanse na satysfakcjonujące życie, a wiedza u coraz większej liczby ludzi po prostu szansę na szybsze rozpoznanie.
– Stałe i częściowe objawy autyzmu są dokładnie opisane w kategoriach diagnostycznych ICD – 10.
– Jednym z pierwszych objawów, nawet u małych dzieci – są trudności w budowaniu i dzieleniu pola uwagi. Prawidłowo rozwijające się dziecko lub niemowlę rozumie, że jeżeli ktoś patrzy na coś to jest to dla niego ważne. Odruchowo dziecko patrzy w to miejsce. Jeżeli chce, by druga osoba zauważyła coś ciekawego dla niego robi to samo. Pociecha świadomie wskazuje lub patrzy na obiekt zainteresowania i osobę, której chce go pokazać. Sprawdza tak, czy uwaga drugiej osoby została skierowana. Zaburzenia w zdolności do budowania i dzielenia pola uwagi zauważyć można już u dzieci do pierwszego roku życia. Jest to ważny objaw, skłaniający do wizyty u specjalisty.
– Jeżeli dziecko nie patrzy nikomu w oczy należy uwzględnić to jako kolejny objaw. Maluch nie potrafi odczytywać sygnałów mimicznych, nie rozumie intencji drugiej osoby.
– Dzieci autystyczne nie interesują się co robią dorośli. Nie interesują ich ludzie. Nie pokaże co go interesuje. Nie rozumie, że osoby bliskie są zainteresowane wszystkim co robi. Często, gdy chcemy coś im powiedzieć (przekazać) niestety nie jest zainteresowane.
– Często bardzo szybko jest zauważany brak mowy lub jej cofnięcie lub zatrzymanie. Może mówić, jednak nie potrafić prowadzić rozmowy, opowiadać itp.
– Jak wspomniano, dzieci autystyczne nie lubią innych osób dlatego nie bawią się z innymi. Wolą swój świat i często godzinami bawią się w jedną zabawę. Nie potrafi bawić się w udawany sklep lub karmić „niczym” kota zabawkę.
– Maluchy szukają głośnych dźwięków. Trzaskają, krzyczą, hałasują wszystkim czym się da. Czasem pod wpływem hałasu odwrotnie – zasłaniają uszy. Autoagresja jest spotykana – np. bicie głową o ścianę. Wydaje się czasami, jakby chore dziecko nie słyszało.
– Niedowrażliwość wzrokowa objawia się patrzeniem w jedno miejsce np. światło. Nadwrażliwość zbieraniem okruszków i malutkich elementów.
– Niestety dzieci autystyczne często nie lubią być dotykane, zdarza się jednak iż chcą być dotykane ciągle. Symptom dotykania i za moment niechęci także jest objawem.
– Problemy z równowagą, zmiana pozycji, obracanie na krześle lub huśtanie się także brane są pod uwagę w diagnostyce.
To tylko kilka punktów. Niekiedy zauważając jeden sygnał, nie musimy niczym się przejmować. Często jest ich szereg. Każda osoba chora na autyzm jest inna, należy o tym pamiętać.