Bezpieczna higiena osób starszych – jak powinna wyglądać?

Bezpieczna higiena osób starszych – jak powinna wyglądać?

W podeszłym wieku należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Jest to związane nie tylko z zachowaniem czystego ciała, ale przede wszystkim umożliwieniem funkcjonowania na takim samym poziomie jak miało to miejsce przez całe dotychczasowe życie. Kiedy branie codziennej kąpieli stanie się udręką jest to niepożądany sygnał, dlatego wanna dla seniora ułatwi to zadanie.

Jak powinien wyglądać standardowy dzień seniora?

Bycie seniorem nie oznacza pod żadnym pozorem zamknięcia się w czterech ścianach oraz spędzania dni na oglądaniu telewizji. Życie nie kończy się po przekroczeniu 60 roku życia, wręcz przeciwnie można go przeżywać w pełni i cieszyć się każdym dniem. Najważniejsze to pozytywne myślenie oraz wsparcie najbliższych. Przez stwierdzenie wsparcie rozumie się ułatwienie wykonywania podstawowych czynności. Decyzją osoby w podeszłym wieku pozostaje czas wykonywania kąpieli, niemiej nie można o niej zapominać. Wanna dla seniora zdecydowanie ułatwi to zadanie i sprawi, że poranne czy wieczorne czynności pozostają przyjemne. Zachowanie czystego ciała sprawi, że osoba starsza chętniej będzie rozmawiała z ludźmi, wychodziła do nich oraz nie odseparuje się od reszty świata. Wanna dla seniora powinna być wygodna, duża oraz ułatwiać wejście i wyjście, co sprawi, że ryzyko poślizgnięcia się całkowicie maleje.

Kiedy chodzi o rutynę seniorów nie można zapominać też o konieczności wychodzenia. Pierwsze kroki warto kierować do piekarni, aby każdego poranka nabyć świeże pieczywo. Można też udać się do warzywniaka po potrzebne składniki. Najważniejsze to zaczynać dzień aktywnie i nie unikać ludzi. Wyjście do sklepu sprawi, że można uciąć sobie przyjemną pogawędkę z sąsiadką czy panią w sklepie, dzięki czemu uśmiech zagości na twarzy już od rana.

Po przygotowaniu posiłku i relaksie warto skorzystać z aktywności oferowanych dla osób starszych. Rozumie się przez to udanie się do klubu seniora, gdzie można grać w karty, szachy oraz korzystać z innych rozrywek oferowanych w tych miejscach. To właśnie tam można napić się herbaty i zjeść ciasteczko w towarzystwie osób mających podobne zainteresowania oraz hobby. Oprócz tego dobrze jest nauczyć się czegoś nowego. Szydełkowanie, szycie, nauka języka czy zapoznanie się z komputerem to tylko propozycje.

Najważniejsze wygody dla osoby w podeszłym wieku

Starzenie się to okres w życiu człowieka, kiedy pojawia się wiele zmian na które nie mamy wpływu. Właśnie z tego względu należy skorzystać z wszelkich pomocy oferowanych przez rodzinę i sklepy, aby życie seniora było bezpieczne oraz pełne wrażeń. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o wygodzie. Właśnie dlatego wanna dla seniora to pierwszy nabytek. Nieco później łazienkę należy wzbogacić o specjalne uchwyty, które umożliwiają podtrzymanie się po skorzystaniu z toalety. Z kolei w przypadku kuchni nie można obejść się bez niższych szafek w których powinny znaleźć się wszystkie najbardziej potrzebne naczynia i produkty używane w trakcie gotowania. Niskie szafki oraz półeczki sprawią, że nie będzie konieczne wspinanie się na wysokość, aby dosięgnąć przedmioty znajdujące się nieco wyżej. Taka zmiana sprawi, że istnieje zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo na utratę równowagi oraz upadek z dużej wysokości. Nie można zapominać, że w starszym wieku złamanie kości jest niemalże jak wyrok, gdyż ze względu na słabą strukturę oraz brak wapnia nie goją się one tak szybko jak w przypadku młodych ludzi. Osoby starsze zmieniają się z biegiem czasu, jednakże zadaniem młodych ludzi (dzieci i wnuków) jest pomaganie im. Tylko w taki sposób można odwdzięczyć się za wszystkie trudy oraz wyrzeczenia, które miały miejsce w trakcie wychowywania. Pod żadnym względem nie należy dać odczuć seniorowi, że jest zbędny czy przeszkadza. Warto mieć na uwadze, że mimo, iż ich ciało nie jest tak sprawne jak kiedyś, umysł oraz uczucia funkcjonują tak samo dobrze jak w dawnych latach, a ból zadany przez najbliższą osobę dotyka o wiele bardziej niż w innych przypadkach.