Biotyna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Biotyna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Witamina B7 nazywana jest również biotyną lub witaminą H. Podobnie jak pozostałe witaminy należące do grupy B, tak i witamina B7 odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu zdrowej skóry, paznokci i włosów. W przypadku niedoboru tej witaminy zaleca się wprowadzić zmiany w planie żywieniowym, ewentualnie dodać suplement diety, jak np. biotyna max. Jakie właściwości wykazuje biotyna?

Biotyna – czym jest?

Biotyna jest związkiem organicznym występującym zarówno w tkankach roślinnych, jak i zwierzęcych. Zaliczana jest do witamin, które są rozpuszczalne w wodzie. Ponadto witamina B7 to koenzym wielu złożonych procesów. – to przez nią poszczególne enzymy nie mogą prawidłowo katalizować reakcji bez jej obecności. W związku z powyższym, niedobór witaminy H może mieć poważne konsekwencje dla organizmu.

Biotyna – właściwościami

Biotyna jest jedną z witamin, w związku z czym, jest ona niezbędna do tego, aby organizm mógł właściwie funkcjonować. Podobnie jak wiele witamin z tej grupy, tak i witamina B7 ma ścisły związek z budową i działaniem włosów, skóry i paznokci. Badania potwierdzają, iż osoby, które aplikują biotynę w formie suplementu, paznokcie cechują się tym, iż są twardsze i mniej się kruszą.

Witamina B7 nie oddziałuje tylko na wygląd naszej skóry. Bierze ona także udział w tworzeniu protrombiny, która z kolei odgrywa bardzo istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Dodatkowo witamina H uczestniczy w wielu istotnych procesach, m.in. w tworzeniu kwasów tłuszczowych czy produkcja glukozy (glukoneogeneza).

Biotyna wykazuje również wpływ na tarczycę, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie tego organu.

Jakie są objawy niedoboru biotyny?

Objawy niedoboru witaminy B7 ukazują się przede wszystkim na skórze i są możliwe do zobaczenia gołym okiem. Występują na niej różnego rodzaju podrażnienia, przesuszenia oraz stany zapalne. Kolor skóry może również zmienić barwę na szarawy, a w dodatku pojawiają się objawy nieco przypominające łuszczyce. Paznokieć bardzo się kruszy, a jego płytka staje się bardzo cienka. Ponadto może dojść do wzmożonej utraty włosów.

Objawem mniej oczywistym jest podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. W związku z brakiem witaminy H, pojawiają się również symptomy ogólne, takie jak otępienie, senność czy brak koncentracji, a także stan przeciwny jakim jest rozdrażnienie.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy wprowadzić pewne zmiany w planie żywieniowym, bądź dołożyć odpowiednią suplementację (np. suplementem biotyna max).