Celiakia u niemowlaka

Celiakia u niemowlaka

Celiakia to inaczej alergia na gluten. Coraz częściej diagnozuje się ją u niemowlaków. Gluten występuje w produktach zawierających żyto, pszenicę, owies czy jęczmień. Często mówi się w ostatnim czasie o pewnej modzie na nietolerancję glutenu. Celiakia jednak jest chorobą, która realnie utrudnia życie bardzo wielu osobom.

Objawy nietolerancji na gluten u niemowlaka

Celiakia u niemowlaka może objawiać się w różny sposób. Objawy uczulenia na gluten występują najczęściej od razu po spożyciu produktu zawierającego alergen. Czasem jednak reakcja organizmu może być opóźniona i symptomy mogą pojawić się dopiero po 24, a nawet po 48 godzinach. Najczęściej objawy nietolerancji na gluten u niemowlaka koncentrują się na skórze. Występuje pokrzywka, zaczerwienienie skóry i inne zmiany skórne przypominające atopowe zapalenie skóry. Rzadko symptomy celiakii występują w obrębie układu pokarmowego, jednak jest to możliwe. Pojawiają się wówczas wymioty, biegunka oraz bóle brzucha. Czasem zaatakowany zostaje natomiast układ oddechowy. Wtedy dziecko najczęściej ma zatkany nos oraz odczuwa duszności.

Kaszka ryżowa czy zbożowa?

Rozszerzanie diety niemowlaka jest niezwykle ważne i może rzutować na całe jego późniejsze życie. Należy z dbałością dobierać pokarmy, które stopniowo będziemy wdrażać w jadłospis naszego malucha. Rozszerzanie diety powinno nastąpić pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia dziecka. Najczęściej zaczynamy ten proces od różnego rodzaju kaszek. Pojawia się tu dylemat – podawać dziecku od razu kaszkę z glutenem czy bez? Kaszki z glutenem dostępne na rynku to najczęściej kaszki wielozbożowe czy pszenne. Z kolei produkt bez glutenu to na przykład kaszka ryżowa. Do niedawna jeszcze panowało przekonanie, że nie można zbyt wcześnie wprowadzać do diety dziecka glutenu i że najlepszą kaszką na początek będzie właśnie kaszka ryżowa. Według obecnych oficjalnych zaleceń jednak gluten można wprowadzać już od 4 miesiąca życia dziecka i nie ma to wpływu na to, czy rozwinie się u niego celiakia. Ważne jest jednak oczywiście to, aby każdy nowy produkt podawać dziecku w małych ilościach oraz obserwować na bieżąco reakcję jego organizmu.

Jak leczyć celiakię u niemowlaka?

Jeśli zaobserwujemy u swojego dziecka niepokojące objawy i mamy choćby najmniejsze podejrzenie, że mogą być one spowodowane alergią na gluten, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pediatry. Ten powinien zaś zlecić odpowiednie testy, dzięki którym możliwe będzie stwierdzenie, czy rzeczywiście nasze dziecko cierpi na celiakię. Jeśli badania wykażą, że jest to alergia na gluten, powinniśmy wyeliminować z diety niemowlaka wszelkie produkty zawierające ten składnik, a więc przygotowywać mu posiłki bez pszenicy, owsa, jęczmienia czy żyta. W dzisiejszych czasach unikanie glutenu nie jest rzeczą tak trudną, jak jeszcze kilka lat temu. Istnieją specjalne produkty, które przeznaczone są dla osób cierpiących na celiakię. Z łatwością można więc zamienić tradycyjną dietę na dietę bezglutenową, nawet jeśli chodzi o żywienie tak małego dziecka.