Co mogą oznaczać zmiany na dnie oka?

Co mogą oznaczać zmiany na dnie oka?

Badanie dna oka to proste badanie okulistyczne, za pomocą którego możliwe jest zdiagnozowanie wielu poważnych schorzeń w organizmie. Choroby ujawniające się w określony sposób w czasie badania są często utajone, a ich szybkie wykrycie jest niewątpliwą zaletą tego nieinwazyjnego badania.

Wskazania do wykonania badania dna oka

Oftalmoskopię, czyli badanie tylnego odcinka oka, wykonuje się w podejrzeniu lub obserwacji chorób takich jak:

  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżyca
  • cukrzyca
  • anemia
  • choroby oczu – nieostrość widzenia, zaburzenie widzenia barw, choroby plamki żółtej, AMD
  • choroby neurologiczne – udar mózgu, podejrzenie guza wewnątrzgałkowego
  • jaskra
  • predyspozycji do odwarstwiania się siatkówki
  • choroby krwi – białaczka.

W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów niewiadomego pochodzenia, jak bóle głowy, utrata przytomności, problemy z równowagą czy zez u dzieci, badanie dna oka jest pierwszym z zalecanych badań diagnostycznych.

Badanie dna oka polega na prześwietleniu narządu wzroku przyrządem o nazwie oftalmoskop. Światło wziernika ocznego przechodzi przez źrenicę w głąb oka, dając okuliście dostęp do obserwacji struktur tylnej jego części. Badanie dna oka jest krótkie, bezbolesne, jedynie w niektórych przypadkach wymaga podania kropli powiększających źrenicę, ale jest to stosowane tylko w razie zauważenia nieprawidłowości w badaniu podstawowym.

Co wykrywa badanie dna oka?

Zainteresowaniem lekarza podczas badania dna oka są: siatkówka, nerw wzrokowy oraz naczynia krwionośne.

Siatkówka jest bardzo istotnym elementem, zapewniającym widzenie. Problemy z prawidłowym widzeniem barw, kształtów oznacza, że wewnątrz tej struktury dzieje się coś niepokojącego. Podczas badania dna oka można zdiagnozować odwarstwianie się siatkówki, choroby plamki żółtej i jej zwyrodnienie.

Nerw wzrokowy to część oka, której wygląd określa predyspozycje do występowania jaskry i chorób neurologicznych. Problemy tego rodzaju najczęściej zaczynają się od niewyjaśnionych bólów głowy, jej upadków, wypadków, utrat przytomności lub zaburzeń równowagi. Odpowiednio szybka diagnoza może ochronić pacjenta przed trwałymi uszkodzeniami gałki ocznej, powodowanymi przez wzrost ciśnienia w jej wnętrzu i w konsekwencji od nieodwracalnej utraty wzroku.

Naczynia krwionośne, znajdujące się na dnie oka, dają miniaturowy obraz układu krążenia w organizmie. Ich wygląd może przesądzać o dobrym lub złym stanie zdrowia, który niekoniecznie spowodowany jest problemami oczu. Dzięki badaniu dna oka wykrywa się choroby układu sercowo – naczyniowego jak nadciśnienie, miażdżyca oraz choroby krwi – białaczka, anemia lub skaza krwotoczna. Uszkodzenie naczyń może być także konsekwencją długotrwale utrzymującego się wysokiego poziomu glukozy we krwi, co może sygnalizować zmiany cukrzycowe. Cukrzyca to czynnik sprzyjający rozwojowi retinopatii cukrzycowej, która zaniedbana także powoduje utratę wzroku.Badanie dna oka to jednocześnie nieskomplikowana i niezwykle ważna metoda diagnostyczna. Dzięki niej okulista jest w stanie w porę zasygnalizować problemy zdrowotne, nie tylko dotyczące narządu wzroku. Pozwala to na kontrolę sytuacji w celu jej ustabilizowania i zapobiegnięcia rozwojowi choroby.