Przyczyny i leczenie refluksu - jak sobie z tym radzić
- Rodzina
- 19 czerwca 2021
Preparaty podawane w formie czopków są stosowane w leczeniu bardzo wielu schorzeń. Taka forma terapii ma bardzo wiele zalet, które jednak często są niedoceniane, przez co czopki wciąż nie są zbyt popularnymi środkami leczniczymi. Jakie wyróżniamy czopki i czego warto się o nich dowiedzieć?
Wyróżniamy różne rodzaje czopków – rozróżnienia tego dokonujemy ze względu na to, jaką drogą środki te podawane są pacjentowi. Pierwszą kategorią są czopki doodbytnicze, czyli jak sama nazwa wskazuje takie, które przyjmowane są przez odbyt. Drugi rodzaj czopków to czopki dopochwowe. Nazywa się je również globulkami i stosowane są one przez kobiety, a aplikowane przez pochwę. Ostatnia kategoria czopków to czopki docewkowe. Te leki nazywa się inaczej pręcikami.
Terapia lekami w formie czopków to niestety wciąż mało popularna forma leczenia. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że przyjmowanie czopków kojarzy się wielu z nas z czymś niehigienicznym. To właśnie sposób podawania tego typu leków odstrasza nas od ich stosowania. Tymczasem leczenie czopkami posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim tego typu terapia jest bardzo korzystna dla naszego układu pokarmowego, ponieważ lek nie dostaje się do naszej wątroby. Ponadto czopki będą doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które na co dzień boją się połykać tabletek. Tego typu terapia sprawdzi się również u najmłodszych dzieci (nawet u noworodków), a także u osób, które wymiotują i przyjęcie leku tradycyjnym sposobem jest w związku z tym niemożliwe.
Leki w postaci czopków bardzo często przyjmowane są przez kobiety. Jednym z tego typu preparatów są czopki propolisowe dopochwowe, które szczególnie sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy kobieta doznaje nawracających stanów zapalnych pochwy. Propolis działa bowiem antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo, co pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Czopki propolisowe dopochwowe działają znieczulająco, a także przeciwdziałają dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.