Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 12 września 2019
Większość z nas zastanawia się, czy pić wodę z kranu, czy sięgać po butelkowaną. Pewne jest, że po ugotowaniu wody kranowej w czajniku pojawia się osad- tzw. kamień. To nic innego jak wapń i magnez w zjonizowanej postaci. Zatem, czy jest to szkodliwe dla zdrowia?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że są różne poziomy twardości wody. Zarówno niedobór związków magnezu i wapnia, jak i nadmiar może szkodzić zdrowiu. Jeżeli nie wiemy, jaki jest poziom twardości wody, która płynie w naszym kranie, można taką wodę filtrować. W tym celu można kupić dzbanek filtrujący, który nie tylko usuwa z wody kamień, ale także poprawia jej smak. Dzięki temu podczas gotowania wody w czajniku nie pojawia się żaden osad, tym samym nie ma go również w kawie, czy herbacie. Poza tym dzbanek filtrujący nie tylko usuwa rdzę, metale ciężkie i chlor, ale wzbogaca ją o cenne pierwiastki np. magnez. Posiadając w domu dzbanek filtrujący, nie tylko oczyszczamy wodę, ale także dbamy o środowisko, ponieważ dużo mniej kupujemy wodę w plastikowych butelkach.
Wracając do problemu twardej wody, warto zaznaczyć, że picie wody z kranu nie powinno być niekorzystne dla zdrowia. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że picie wody z kranu powoduje osadzanie się złogów na nerkach. Ważne jest, aby pić wodę prosto z kranu, a nie gotowaną.
Twarda woda jest dużym problemem w domu, przede wszystkim z powodu osadzania się kamienia w czajniku oraz w łazience, na kabinach prysznicowych, wokół baterii. Walka z usuwaniem kamienia jest trudna i żmudna. Poza tym kamień osadza się w urządzeniach AGD-pralkach, zmywarkach. Może to powodować awarie tych urządzeń oraz skracanie ich żywotności. Podobnie jest z bojlerami i centralnym ogrzewaniem. Trzeba mieć na uwadze, że twarda woda zmniejsza wydajność tych urządzeń. Na szczęście ten problem można zwalczyć dzięki zamontowaniu w ujęciu wody w domu zmiękczacza wody.
Problemem niekiedy jest to, że woda płynie w starych zardzewiałych rurach. Może pojawić się nieprzyjemny zapach wody lub rdzawy kolor. Oznacza to, że w wodzie jest za duża ilość żelaza. Sieci wodociągowe są stale remontowane i wymieniane, lecz takie sytuacje mogą mieć miejsce. Wtedy najlepiej zdecydować się na filtrowanie wody przez dzbanek filtrujący. Jest to niedrogie rozwiązanie i łatwe w użyciu. Na dzbanku znajduje się czujnik, który przypomni o wymianie filtra. Zatem wystarczy filtrować wodę i pić na zdrowie.