Przyczyny i leczenie refluksu - jak sobie z tym radzić
- Rodzina
- 25 czerwca 2019
Jest formą lekkiego upośledzenia umysłowego. Chociaż nie należy do rzadkości, wiedza na jego temat jest dość niska. Na czym zatem polega debilizm? Co warto wiedzieć na temat tej choroby?
Debilizm to rodzaj upośledzenia umysłowego, przy czym upośledzenie to bywa bardzo często ograniczone do niektórych czynności, np. mowy lub niektórych czynności ruchowych. Takie upośledzenie umysłowe określane jest na podstawie ilorazu inteligencji. O debilizmie można mówić w chwili, gdy iloraz ten waha się w przedziale 51 a 67. Jak wynika ze statystyk, taki iloraz inteligencji ma średnio 1 na 200 noworodków. Na szczęście wczesne wykrycie problemu i odpowiednia praca z takim dzieckiem pozwalają osiągać wspaniałe efekty. Dzięki temu osoby z debilizmem mogą żyć normalnie, choć nauka zajmuje im znacznie więcej czasu i energii.
Skąd biorą się te problemy? Wiele przypadków debilizmu wiąże się z uszkodzeniami przedporodowymi. Choroby, przez które przechodzi kobieta w ciąży, mogą przecież stać się przyczyną późniejszych problemów ze zdrowiem dziecka. Upośledzenie umysłowe często pojawia się w przypadku, gdy ciężarna kobieta przeszła przez poważną infekcję wirusową lub ciężkie zatrucie. Debilizm może rozwijać się również jako skutek uszkodzenia okołoporodowego, przy czym najczęściej pojawiają się tu takie problemy, jak niedotlenienie. Brak tlenu może oznaczać, że mózg noworodka zostanie uszkodzony, co skutkować będzie dalszym upośledzeniem. Zagrożeniem dla dziecka są również tzw. uszkodzenia poporodowe. W tym gronie wyróżniają się liczne choroby zakaźne, przy czym za szczególnie niebezpieczne uchodzi zapalenie opon mózgowych.
To upośledzenie umysłowe może objawiać się na wiele sposobów. Dzieci dotknięte tym problemem dłużej muszą uczyć się słownictwa oraz wykonywania tzw. ruchów celowych. Zmienny nastrój oraz spowolnione ruchy to kolejne cechy, które bardzo często pojawiają się w przypadku debilizmu. Typowe są też takie zachowania, jak lęk związany ze zmianą otoczenia oraz obawy związane z poznawaniem nowych ludzi.
Debilizm to uszkodzenie mózgu, którego wyleczyć – mimo postępu w medycynie – nie można. Znane są jednak liczne techniki pracy z dziećmi upośledzonymi. Dzięki fachowej pomocy można minimalizować straty spowodowane debilizmem i w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia oraz umysłową sprawność pacjenta.