Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 22 marca 2020
Elektrolity są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór może przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, które są o wiele bardziej narażone na brak elektrolitów w trakcie choroby. Jakie elektrolity dla dzieci warto wybrać oraz jakie są objawy ich niedoboru?
Elektrolity to roztwory wodne jonów soli, które występują w płynach ustrojowych organizmu. Elektrolitami są m.in. potas, magnez oraz jod. To właśnie dzięki nim w organizmie zachowana zostaje równowaga kwasowo-zasadowa oraz gospodarka wodno-elektrolitowa. Elektrolity odpowiedzialne są za dotlenienie komórek oraz za ich odżywienie. Ich niedobór może doprowadzić do poważnego zachwiania równowagi, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Zwłaszcza, ze elektrolity są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.
Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, co jest powiązane ze znaczną utratą elektrolitów. Najczęstszymi przyczynami są biegunka, gorączka oraz wymioty. Choroby infekcyjne, grypa żołądkowa u dzieci oraz wzmożona aktywność fizyczna mogą także przyczynić się do odwodnienia. Przegrzanie organizmu również przyczynia się do utraty elektrolitów u dzieci. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych płynów przez dziecko w ciągu dnia. Zbyt mała ich ilość także może przyczynić się do odwodnienia.
Zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci, do odwodnienia organizmu może dojść bardzo szybko. W związku z tym, należy jak najszybciej podać pacjentowi preparaty zawierające elektrolity. Objawami niedoboru elektrolitów u dzieci są:
zawroty głowy,
zbyt mała ilość oddawanego moczu,
ciągłe pragnienie,
omdlenia,
bóle głowy,
wyczuwalne zaburzenia rytmu serca,
nadmierna senność.
Szczególnym objawem, który można zaobserwować u niemowląt jest zapadnięte ciemiączko. W przypadku znacznych nasileń objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdiagnozuje malucha.
Niezależnie od stanu w jakim jest pacjent, domowa apteczka zawsze powinna zawierać elektrolity, które mogą przydać się w nagłej sytuacji. Elektrolity dla maluchów do 3. roku życia przeważnie mają formę doustną. Specjalne roztwory w proszku powinno się rozpuścić w wodzie według ulotki zamieszczonej w opakowaniu. Elektrolity mogą mieć także formę tabletek musujących. Przeważnie posiadają słodki smak – bananowy, truskawkowy czy jagodowy.