Herpeswirusy- wywołują opryszczkę i inne choroby. Czy mogą być groźne?

Herpeswirusy- wywołują opryszczkę i inne choroby. Czy mogą być groźne?

Herpeswirusy to rodzina patogenów licząca ponad 100 gatunków, z tego 8 wywołuje choroby u człowieka. Niektóre z nich przebiegają bezobjawowo, osoba zarażona może być nieświadoma nosicielstwa tego typu wirusa. Jednak kilka wirusów typu herpes wywołują objawy takie jak np. opryszczka wargowa, ospa, półpasiec.

Najczęstsze zakażenia wywołane wirusem herpes.

Najpopularniejszym zakażeniem jest opryszczka pospolita, którą wywołuje Herpes simplex virus 1- HSV-1, a czasem także HSV-2. Objawy występują zazwyczaj, gdy organizm jest osłabiony. Wirus aktywuje się zwykle podczas gorączki, przeziębienia, przed miesiączką u kobiet, po urazach lub po prostu, gdy organizm jest przemęczony. Wtedy powstają pęcherzyki wypełniające się płynem surowiczym, które mogą się rozsiewać i goją się długo. W aptece są dostępne różne preparaty pomagające zwalczyć opryszczkę wargową np. Vratizolin, Axoviral, Hascovir. Wirus ten jest groźny najbardziej dla noworodków, ponieważ może zaatakować centralny układ nerwowy oraz powodować ślepotę i zapalenie płuc.

Ospa wietrzna i półpasiec to powszechne choroby zakaźne, które występują najczęściej u dzieci. Ospę powoduje Varicella- Zoster Virus- VZV i objawia się charakterystyczną wysypką i objawami grypopodobnymi. Nawet po przechorowaniu ospy, wirus zostaje w organizmie i może uaktywnić się w wieku dorosłym w postaci półpaśca. Wtedy występuje ból i wysypka w obrębie pasa.

Choroby wywołane herpeswirusami czasem bywają groźne.

Cytomegalia jest chorobą wywołaną przez Cytomegalovirus- CMV, którą można zarazić się przez ślinę. W większości przypadków nie powoduje żadnych objawów lub występują łagodne objawy grypopodobne. Jednak w niektórych przypadkach wirus ten może być groźny, powodując powiększenie śledziony, wątroby, zapalenie siatkówki lub jelita grubego. Jest również groźny dla płodu, jeżeli kobieta przechorowała cytomegalię w ciąży lub krótko przed zajściem w ciążę. Niestety może to być powodem wystąpienia wad rozwojowych i upośledzeń płodu.

Wirus Epstein-Barr- EBV wywołuje chorobę nazywaną mononukleozą zakaźną. Zarażenie następuje przez kontakt ze śliną, a choroba występuje najczęściej w wieku dojrzewania płciowego. Najczęściej objawia się osłabieniem, przemęczeniem, bólami głowy, rozkojarzeniem, utratą łaknienia. Może pojawić się także gorączka, bóle brzucha, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony. Mononukleoza bywa chorobą wyczerpującą oraz mogącą powodować groźne powikłania np. pęknięcie śledziony, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu.