Jak poradzić sobie z bezsennością?

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Bezsenność to niezdolność do zasypiania. Bezsenność może trwać od jednej do kilku nocy, ale może też być przewlekła – występująca trzy razy w tygodniu przez co najmniej trzy miesiące. Każdy, kto na nią cierpi, zadaje sobie odwieczne pytanie: jak sobie poradzić z tą dolegliwością i zacząć normalnie funkcjonować?

Bezsenność – z czego wynika i jak ją rozpoznać?

Najpowszechniej spotykane objawy bezsenności są następujące:

  • trudności z zasypianiem,
  • częste budzenie w nocy,
  • budzenie się nad ranem,
  • poczucie senności w ciągu dnia,
  • trudności z koncentracją,
  • drażliwość.

Przyczyny bezsenności mogą być różne. Czasem chodzi o schorzenia medyczne lub psychiczne, niekiedy są to działania niepożądane leków, ale i proste czynniki wynikające ze stylu życia typu duża ilość stresu, czy nieprawidłowa dieta.

Zrozumienie tego, co powoduje bezsenność w Twoim przypadku, jest pierwszym krokiem do tego, by sobie poradzić z tą przypadłością. Wypróbuj niektóre z poniższych wskazówek, aby wykluczyć czynniki stylu życia, które mogą być przyczyną właśnie Twojej bezsenności.

Bezsenność to nie żart. Może skrócić długość życia i zwiększyć ryzyko problemów z sercem, obniżonej odporności, otyłości, cukrzycy, drgawek i astmy. Prawdopodobnie warto już teraz, jak najszybciej wprowadzić zmiany, aby poprawić sen – nie czekając na kolejne nieprzespane noce.

Popracuj nad środowiskiem snu

Jednym z możliwych powodów, dla których nie masz wystarczająco dużo odpoczynku, jest to, że Twoja sypialnia nie jest optymalnie skonfigurowana do spania. Idealny klimat to taki,  w którym jest:

  • chłodno,
  • ciemno,
  • wygodnie.

Zainwestuj w dobry materac i poduszki, bo niewygodna pościel może prowadzić do gorszej jakości snu. Wygodny materac zwiększa szansę na satysfakcję z drzemki. Sprawdź dostępne w się sieci wskazówki dotyczące wyboru właściwej poduszki i skorzystaj z nich.

Przyciemnij światła przed pójściem spać, gdyż wystawienie na jasne światło tuż przed snem może negatywnie wpłynąć na Twoje szanse, iż sen będzie ilościowo i jakościowo taki, jakiego potrzebuje Twój organizm. Światło tłumi wydzielanie melatoniny, hormonu, który wpływa na rytmy dobowe i mówi ciału, że jest noc.

Zakładając, że nie chcesz godzinami siedzieć w ciemności, znajdź szczęśliwe medium, przyciemniając światła, gdy zbliża się pora snu. Zastanów się również nad wymianą żarówek na te o temperaturze barwowej mniejszej niż 3000 K, gdyż te miękkie / ciepłe odmiany mogą zmniejszyć wpływ światła na układ nerwowy.

Koniecznie też trzymaj z dala telefon, wyłącz telewizor. Sztuczne (lub „niebieskie”) światło emitowane przez ekrany może zakłócać przygotowania organizmu do snu poprzez stymulację hormonów w ciągu dnia. Ogranicz ekspozycję, wyłączając telewizory, telefony i komputery co najmniej godzinę przed snem.

Pamiętaj też, że zawsze możesz wspierać swoje starania pomocami pod postacią leków i suplementów. Extraspasmina, Novanoc, czy też Zdrowosen – to kilka produktów, którymi warto w tym kontekście się zainteresować.