Jak poradzić sobie z hemoroidami?

Jak poradzić sobie z hemoroidami?

Więcej siedzimy, niż biegamy i chodzimy, jemy przetworzoną żywność, ubogą w błonnik, unikamy dbania o swoje krocze, a wizyty w toalecie traktujemy jako dopust losu. To może skończyć się hemoroidami, czyli żylakami odbytu. Cierpi na nie co drugi Polak, warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Ciekawostką jest fakt, iż hemoroidy mamy wszyscy! Te ciała jamiste położone wokół odbytu są niezbędne, aby był on szczelny i działał bez zarzutu. Bywa jednak, że mięśnie i żyły naszego krocza są osłabione. To skutek siedzącego trybu życia, stałego ucisku siedziska krzesła lub wygodnego fotela. Przez osłabienie nasze hemoroidy rozciągają się i napełniają krwią, która nie ma możliwości odpływu. To wtedy pojawia się problem, który specjaliści nazywają żylakami odbytu. Jego opis może brzmieć dla nas znajomo. Pieczenie w trakcie korzystania z toalety bywa naprawdę nie do wytrzymania. W dodatku na papierze toaletowym możemy odkryć kropelki krwi!

Domowe sposoby na bolesne hemoroidy

Jeśli mamy to szczęście i podobne objawy są nam zupełnie obce, to wspaniale. Warto zadbać, aby ten stan trwał jak najdłużej. Z pomocą przychodzi nam dieta oparta na dużej ilości produktów z zawartością błonnika. To naturalne włókno roślinne wspiera perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. A przecież właśnie łatwe i szybkie wypróżnianie zachowuje nasze hemoroidy w zdrowiu. Gdzie szukać błonnika? Otręby pszenne, warzywa kapustne i korzeniowe, takie jak marchew czy pietruszka, to wręcz błonnikowa bomba. Jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, skuśmy się na jabłka. Ich skórka i błonki wokół gniazda nasiennego są wspaniałym źródłem włókien roślinnych.

Dieta pomoże, ale tylko, gdy jest zbilansowana

Być może opis niedomagających hemoroidów pokrywa się z tym, co przeżywamy na co dzień, korzystając z WC. W takim wypadku na profilaktykę jest już trochę za późno, choć maść na hemoroidy może stanowić pomoc. Nikt nie twierdzi jednak, że odpowiednie odżywianie się nie może nam pomóc w walce z żylakami odbytu. Wręcz przeciwnie. Sięgając po produkty z zawartością włókien roślinnych, dbamy o prawidłowe trawienie i bronimy się przed zaparciami, które zaostrzają stan hemoroidów. Starajmy się tylko unikać jedzenia dużej ilości bulw topinambura. Zawierają tak dużo błonnika, że mogą powodować rozwolnienie, które podrażni obolałe miejsca.

Maść na hemoroidy jako skuteczna pomoc

Jadłospis bogaty w roślinne „przyspieszacze” trawienia jest bardzo ważny, ale to nie zawsze wystarczy. Ból i pieczenie może nas prześladować także podczas siedzenia. Zawodowi kierowcy, urzędnicy, osoby, które długo siedzą przy komputerze, nie zrezygnują przecież z pracy, ani nie będą miały możliwości wykonywać jej na stojąco. Spokojnie, nie ma takiej potrzeby. Odwiedziny w aptece przekonają nas, że istnieją sposoby na ulżenie swoim dolegliwościom. Maść na hemoroidy wpłynie łagodząco na objawy i pozwoli nam pracować długo i bez przeszkód.