Jak poradzić sobie z problemem nietrzymani moczu?

Jak poradzić sobie z problemem nietrzymani moczu?

Być może ostatnio żartowałaś z przyjaciółką i radosny wybuch śmiechu spowodował, że poczułaś dyskomfort tam – na dole. A może chciałaś przenieść skrzynkę z kwiatami i gdy podnosiłaś ten ciężar, miałaś wrażenie, że uroniłaś trochę moczu? Nietrzymanie moczu to poważny problem, który dotyka coraz większą ilość ludzi. Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

Powody nietrzymania moczu

Specjaliści wymieniają ich kilka. Najczęstszą z przyczyn jest wysiłek, jaki wkładasz w różne codzienne czynności, uruchamiając przy tym głębokie mięśnie brzucha. One zaś naciskają na Twój pęcherz, którego zwieracze wskutek porodów nie są już tak sprawne, jak dawniej, gdy byłaś młoda. Nawet jeśli Twój układ moczowy nie jest wtedy bardzo przepełniony, dochodzi wówczas do zmoczenia bielizny. Rzadziej zdarza się, że w tle tej dolegliwości są zaburzenia neurologiczne. Wtedy Twój pęcherz sygnalizuje mózgowi, że jest pełny, a ten z kolei decyduje, że należy upuścić nieco moczu. Bywa także, że kobiety borykają się zarówno z jednym, jak i z drugim powodem nietrzymania moczu. Oczywiście, wszystkie są tak samo przykre i powodują skrępowanie. To naturalne w sytuacji, gdy coś tak intymnego, jak oddawanie moczu, przydarzy Ci się w obecności innych, często nieznanych Ci osób!

Nietrzymanie moczu – jak zadbać o komfort?

Jeśli okazało się, że cierpisz na nietrzymanie moczu, nie zwlekaj z zatroszczeniem się o swoje potrzeby. Nie musisz za każdym razem przeżywać wstydu i zastanawiać się gorączkowo, czy ktoś wyczuł od Ciebie nieprzyjemny zapach, albo czy wilgotna plama nie jest widoczna na Twoich spodniach lub ulubionej eleganckiej spódnicy na specjalne okazje. Zanim zasięgniesz porady lekarza specjalisty, zajrzyj do apteki. Z pewnością zaprzyjaźniona farmaceutka doradzi Ci, jak możesz zabezpieczyć bieliznę, abyś mogła czuć się swobodnie przy pracy w ogródku, głośnym śpiewaniu w chórze, czy podnoszeniu torby z zakupami. Odpowiednio dobrane wkładki sprawią, że o Twojej dolegliwości będziesz wiedziała tylko Ty. Dzięki temu odzyskasz poczucie luzu i radość życia.

Medyczne rozwiązania na nietrzymanie moczu

Wizyta u lekarza będzie niezbędna, ale warto wykonać ten krok, aby opanować nietrzymanie moczu leczenie jest możliwe! W zależności od tego, jak duże są dolegliwości, które Cię trapią, medycyna będzie miała dla Ciebie różne rozwiązania. Przy lekkim nietrzymaniu moczu bardzo pomocne mogą okazać się ćwiczenia, które znacząco wzmocnią mięśnie Twoich zwieraczy. Rehabilitant przygotuje dla Ciebie plan treningu mięśni krocza. To od ich dobrej kondycji zależy, czy potrafisz zapanować nad oddawaniem moczu. Inną metodą jest zastosowanie odpowiednich leków. Powodują one, iż proces powstawania moczu wydłuża się, a więc nie będziesz go musiała oddawać tak często. Przy najbardziej zaawansowanych dolegliwościach istnieje możliwość zabiegu operacyjnego. Tutaj pole do działania będą mieli chirurdzy, którzy sprawią, że Twój pęcherz będzie działał tak sprawnie, jak wtedy, gdy byłaś młodą dziewczyną i cieszyłaś się pełnią zdrowia.