Jak pozbyć się zapalenia zatok?

Jak pozbyć się zapalenia zatok?

Zapalenie zatok występuje najczęściej po przebytym przeziębieniu lub grypie. Zazwyczaj myślimy wówczas, że po chorobie pozostał nam jedynie katar. Może być to błędne podejście, które doprowadzi do zbagatelizowania problemu, a w efekcie do poważnych dla naszego organizmu konsekwencji zdrowotnych.

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok objawia się w dość charakterystyczny sposób, dlatego też nie powinniśmy mieć problemów z jego rozpoznaniem. Pierwszym symptomem, który może nas zaniepokoić, jest długo utrzymujący się katar. Z nosa wciąż spływa wydzielina, a my myślimy, że cierpimy na zwyczajny, przeciągający się w czasie katar. Wydzielina może spływać także do gardła, co powoduje jego ból, a także kaszel. Przy zapaleniu zatok możemy mieć także problemy z oddychaniem. Dodatkowo pojawia się mocny ból w okolicy czoła i nosa, który spowodowany jest zatkaniem zatok. Ból nasila się zazwyczaj przy pochylaniu się i bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z czasem staje się on coraz mocniejszy, dlatego nie warto go bagatelizować.

Na zatoki najlepsza irygacja i inhalacje

Jeśli czujesz, że dotknęło cię zapalenie zatok, warto jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on postawić właściwą diagnozę oraz wprowadzić odpowiednie leczenie, nie tylko po to, aby pozbyć się objawów, ale także po to, aby zminimalizować ryzyko nawracania choroby. Lekarz prawdopodobnie przepisze nam antybiotyk oraz inne leki, które pomogą nam wrócić do pełni zdrowia. Jeśli chcemy możemy jednak zastosować na zatoki pewne domowe sposoby, które pomogą nam złagodzić objawy choroby. Bardzo skuteczną i znaną już od lat metodą są inhalacje na zatoki. Możemy je wykonać w bardzo prosty sposób – wystarczy, że do miski nalejemy gorącej wody z dodatkiem ziół czy olejku eterycznego. Następnie pochylmy się nad naparem, a na głowę narzućmy ręcznik i przez kilka minut wdychajmy opary. Taki zabieg na zatoki warto wykonywać nawet 3 razy dziennie. Wówczas z pewnością szybko zauważymy efekty. Kolejnym sposobem na zapalenie zatok jest irygacja, czyli inaczej płukanie zatok. Możemy wykonać ją w gabinecie lekarskim, ale także samodzielnie w domu. W aptece możemy bez recepty zakupić zestaw do irygacji zatok. Płukanie zatok powinniśmy wykonywać regularnie. Dzięki temu oczyszczamy nasze zatoki z zalegającej w nich wydzieliny. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, dlatego też każdą metodę, którą stosujemy powinniśmy skonsultować najpierw ze swoim lekarzem.