Jak radzić sobie z migreną?

Jak radzić sobie z migreną?

Wiele osób cierpi na przewlekłe i silne bóle głowy, które nazywamy migreną. Migrena to schorzenie, które może znacznie utrudnić nasze codzienne funkcjonowanie. Znacznie częściej migreny dotykają kobiet, niż mężczyzn. Co zrobić, aby złagodzić bóle migrenowe i tym samym znacznie ułatwić sobie życie?

Przyczyny migreny

Do tej pory naukowcy nie odkryli, jakie konkretnie mogą być przyczyny migreny. Czasem mówi się o kwestiach genetycznych, jednak nie jest to jeszcze potwierdzona teza. Poza tym często migrena pojawia się u osoby, w rodzinie której nikt nigdy nie miał styczności z tym schorzeniem. Możliwe jest również, że ryzyko wystąpienia migreny będzie podwyższone w wyniku występujących w naszym życiu stresogennych sytuacji. Dlatego też warto unikać wszelkich stresów.

Objawy migreny

Symptomy migreny mogą być różne w zależności od tego z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia. Wyróżniamy bowiem migrenę z aurą oraz bez aury. Zdecydowanie częściej występującą jest migrena bez aury. Ta pierwsza jednak daje nieco bardziej uciążliwe objawy, takie jak mroczki oraz błyski przed oczami, nieostre widzenie, a nawet czasową utratę wzroku. Aura pojawia się najczęściej na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przed właściwym migrenowym bólem głowy. Migrena bez aury natomiast objawia się po prostu uciążliwym bólem głowy, bez wyżej wymienionych symptomów. Ból głowy, zarówno w przypadku migreny z aurą, jak i bez niej, najczęściej zlokalizowany jest po jednej stronie głowy i trwa zwykle od 4 do 72 godzin. Oprócz bólu głowy występować mogą u chorego także nudności czy wymioty. Migrena zdecydowanie utrudnia normalne funkcjonowanie, sprawiając niekiedy, że chory całkowicie wyłącza się z codziennych zajęć i obowiązków.

Złocień maruna – naturalny środek na migrenę

Złocień maruna to zioło, którego lecznicze właściwości zauważono już bardzo wiele lat temu. Ze względu na swój wygląd mylone jest ono z bardziej popularnym rumiankiem, jednak ich właściwości nieco różnią się od siebie. Złocień maruna wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Dlatego też zalecany jest do stosowania jako naturalny środek łagodzące bóle migrenowe. Można stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Możliwe jest bowiem zaparzenie z niego herbatki ziołowej, albo stosowanie go jako okładów na bolące miejsca. Ponadto złocień maruna może także skutecznie złagodzić bóle miesiączkowe. Poleca się wykonanie z tego zioła naturalnej nalewki. Stosowanie takiej ziołowej kuracji może okazać się świetną alternatywą dla zażywania coraz większej ilości leków przeciwbólowych.