Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 03 czerwca 2020
Palenie uzależnia i wpływa na jakość życia. Częste próby wyzbycia się niezdrowego nawyku, przyzwyczajenia nie są zakończone sukcesem, ale są osoby, które wyszły z nałogu i cieszą się wygraną walką z nikotyną. Niektórym zajmuje to kilka miesięcy, niektórym rok lub kilka lat, ale wychodzą z nałogu. Tylko jeśli silnie tego chcą i mają odpowiednie narzędzie/ preparat.
Doświadczony palacz tym trudniej rzucić palenie. Na pomoc przyszły nowatorskie produkty wspierające rzucenie nikotyny. Do największych firm zajmujących się produkcją popularnych leków na rzucenie palenia są Tabex, Nicorette spray czy Desmoxan. Najczęściej są też wybierane przy wspieraniu uczucia głodu nikotynowego.
Pojawia się po kilku dniach od rzucenia palenia. Nie zawsze objawia się widocznie, jednak wiele osób zauważa wpływ głodu nikotynowego na funkcjonowanie w życiu. To inaczej zespół uzależnienia od nikotyny, inaczej tytoniu.
Jego kwalifikacja ICD-10 mówi o występowaniu najczęstszych objawów:
Warto zauważyć, iż pierwsze objawy mogą wystąpić nawet kilka godzin po odstawieniu palenia, i wbrew pozorom utrudniają zwykłe funkcjonowanie.
Palenie silnie uzależnia, niezależnie od wieku, i to jest fakt. Coraz więcej osób jest przekonany od tym, że palenie szkodzi i wpływa na ich zdrowie, mimo to ciężko im rzucić palenie. Sam fakt rzucenia palenia z pomocą nie jest łatwy.
Według przeprowadzonych badań wiele osób rzuciłoby palenie, gdyby znali skuteczny preparat. Teraz najczęstszym rodzajem preparatów są oferowane w formie plastrów lub najnowszej technologii, według spray do ust. I ten ostatni rodzaj preparatu budzi wiele kontrowersji, ale również otrzymuje najwięcej pochlebstw. Ważne, aby pamiętać, iż rzucenie palenia to proces, i raczej długotrwały, nie można więc oczekiwać, iż sam spray zdziała cuda. Trzeba wybrać swoje nowe hobby, zacząć dbać o siebie. A także dbać o formę fizyczną ciała, które potrzebuje poniekąd rehabilitacji.
Walka z nałogiem nikotynowym może być skuteczniejsza przy używaniu spray bezpośrednio do jamy ustnej od form lekarstw w tabletkach czy plastrach. A to dlatego, iż każda dawka nicorette spray zawiera 1 miligram nikotyny. Dzięki temu zastosowaniu niwelujemy głód oraz objawy po odstawieniu raptownie papierosów. Sama postać aerozolu będzie jeszcze lepsza, gdy będziemy ją stosować zamiast palenia papierosa, na przykład w godzinach porannych i po posiłkach. Sam spray z tą dawką nikotyny stosuje się odpowiednio, na etapy. Na przykład pierwsze sześć tygodni są najbardziej wymagające, wtedy stosujemy około 64 dawek na dobę. I tak sukcesywnie zmniejszamy dawki leku do 2-4 dawek na dobę, już w dwunastym tygodniu kuracji. Zalecane jest stosowanie leku w spray przez 3 miesiące, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy.