Jak uzupełnić poziom żelaza w organizmie?

Jak uzupełnić poziom żelaza w organizmie?

Niedobór żelaza oznacza, że masz w organizmie mniejszą ilość tego minerału, niż ta, której potrzebuje Twoje ciało, aby być zdrowe. W końcu ma bardzo ważną rolę! Potrzebujesz żelaza do wytwarzania hemoglobiny, tej części czerwonych krwinek, która przenosi tlen przez całe ciało. Całe szczęście coraz więcej osób zwraca na to uwagę i uzupełnia dobór poprzez żelazo w płynie i inne formy suplementów.

Dlaczego nie można dopuścić do niedoboru żelaza w organizmie?

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości, czyli stanu, w którym we krwi nie ma wystarczającej liczby czerwonych krwinek. Rachunek jest prosty: jeśli nie masz wystarczającej liczby czerwonych krwinek, Twoje ciało nie ma wystarczającej ilości tlenu.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza może powodować:

  • bladość,
  • zmęczenie.

Uwaga – początkowo mogą nie występować żadne objawy, ale jeśli niedokrwistość nie zostanie wyleczona poprzez żelazo w płynie bądź inne środki zaradcze, może to spowodować poważne komplikacje.

Kiedy nie masz wystarczającej liczby czerwonych krwinek, Twoje serce musi ciężej pracować, aby uzyskać wystarczającą ilość tlenu do narządów. Co więcej – Twoje serce musi ciężej pracować, nawet zanim zauważysz jakiekolwiek objawy. Ta dodatkowa praca może powodować pogrubienie ściany mięśnia sercowego (przerost lewej komory). Ten stan jest poważny i może wymagać hospitalizacji, a czasem spowodować śmierć.

Żelazo w płynie i inne sposoby walki z niedokrwistością

Jeśli okaże się, że w istocie to niedobór żelaza jest przyczyną Twojej niedokrwistości, nie martw się – jest wiele sposobów, by sobie z tym poradzić. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tytułowe suplementy. Tutaj jednak pamiętaj, aby dawkować je dokładnie zgodnie z zaleceniami.

Suplementy żelaza najlepiej wchłaniają się, jeśli:

  • mają formę płynną,
  • są przyjmowane na godzinę przed posiłkiem.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ich przyjmowanie bezpośrednio ich przed jedzeniem może powodować rozstrój żołądka lub zaparcia. Najlepiej porozmawiaj z lekarzem na temat optymalnego sposobu radzenia sobie z efektami ubocznymi suplementacji.

Okazuje się też, że niektóre osoby mają problemy z trawieniem, gdy biorą żelazo. Jeśli nie tolerujesz suplementów żelaza przyjmowanych doustnie, możesz otrzymać żelazo dożylnie lub poprzez wstrzyknięcie bezpośrednio do mięśnia. Dodatkowa wskazówka jest taka, by nie pić mleka ani nie przyjmować leków zobojętniających jednocześnie z suplementami żelaza. Może to zakłócać jego wchłanianie.

Zwykle też potrzeba około 2 do 3 tygodni regularnych suplementów żelaza, zanim stan organizmu zacznie się poprawiać. Dlatego być może będziesz musiał brać żelazo przez kilka miesięcy, aby zgromadzić rezerwy żelaza i zapobiec nawrotowi niedokrwistości. Przyjmuj więc żelazo w odpowiedniej formie tak długo, jak zaleci lekarz, nawet jeśli subiektywnie odczujesz, że już czujesz się lepiej. Nie zapomnij też, jak ważne są dieta i odżywianie. Spożywanie większej ilości produktów bogatych w żelazo to zawsze dobry, naturalny sposób na poprawę zdrowia.