Przyczyny i leczenie refluksu - jak sobie z tym radzić
- Rodzina
- 27 stycznia 2022
Wada wzroku wymaga noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych, jednak wiele osób sięga po okulary ze względu na walory estetyczne. Nie ma w tym nic złego, jednak okulary „zerówki” muszą zostać wybierane pod okiem specjalisty. Tylko w takiej sytuacji nie pogarszają wzroku oraz mają inne zalety.
Podstawowa różnica między okularami dla osób z wadami wzroku, a tak zwanymi „zerówkami” to ich rola, czyli w pierwszym przypadku okulary mają przypisane funkcje korekcyjne. Osoby, które po nie sięgają kierują się modą, pragną wyglądać poważniej bądź piastują wysokie stanowisko, a młody wygląd sprawia, że nie wzbudzają szacunku u podwładnych. To doskonały dodatek do codziennej stylizacji, który zmienia całkowicie estetykę ubioru oraz wpływa na kształt twarzy i wykonany makijaż.
Nie każdy zdaje sobie sprawy, że zerówki spełniają więcej zadań, a nie jedynie dodają uroku czy zmieniają wygląd. Jeśli wybrano je w salonie optycznym, mają również funkcję ochronną. Wspierają oczy w trakcie używania komputerów i telefonów (chodzi o ochronę przed szkodliwym niebieskim światłem, które niekorzystnie wpływa na narząd wzroku. Wymagana jest powłoka antyrefleksyjna oraz filtrująca, gdyż tylko wtedy oczy nie męczą się oraz ich kondycja nie ulega szybkiemu pogorszeniu. Dzięki zastosowaniu specjalnych okularów człowiek widzi jak „przez szybę”, co sprawia, że oczy nie męczą się tak szybko. Z kolei zastosowanie antyrefleksu, zapobiega pojawianiu się odbić i poprawia jakość widzenia. Powłoka filtrująca odpowiada za ochronę wzroku przed promieniowaniem słonecznym i elektromagnetycznym.
Zerówki nie powinny być nabywane na straganie, w drogerii oraz innym sklepie, gdyż pochodzą z niewiadomego źródła. W takich przypadkach nie stosuje się powłoki filtrującej bądź antyrefleksyjnej. Oprócz tego kupowane okulary bardzo często nie mają zerowej mocy (są albo dodatnie, albo ujemne). Dzięki temu sprawiają, że w trakcie regularnego noszenia, wzrok zaczyna się stopniowo pogarszać. Skutkuje to poważnymi zmianami w układzie wzrokowym. Wybrane na chybił trafił okulary nie są dopasowane do kształtu twarzy, dzięki czemu używanie nie jest przyjemne, a szkła nie spełniają swojej estetycznej roli. Modele nabywane w supermarketach są zakładane przez dziesiątki, a może nawet setki osób, dzięki czemu są brudne, mogą być skrzywione i porysowane. Z tego względu pogarszają widzenie i negatywnie wpływają na narząd wzroku. Jeśli więc wybierać okulary bez funkcji korekty wzroku to tylko w towarzystwie doświadczonego optyka, który posiada wymagane uprawienia i doświadczenie.