Jak zaplanować ogród dla osoby niepełnosprawnej?

Jak zaplanować ogród dla osoby niepełnosprawnej?

Osoba niepełnosprawna w domu wymaga większej troski ze strony najbliższych. Zarówno dom, jak i podwórko czy działka powinny być przystosowane do jej potrzeb. Dysfunkcja ruchu znacznie ogranicza możliwości przemieszczania się, dlatego niezwykle pomocne są różne sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Poręcze dla niepełnosprawnych w ogrodzie

Przede wszystkim zacznij od umocowania w kilku miejscach uchwytów, za których pomocą mnożna się bezpiecznie poruszać. Poręcze dla niepełnosprawnych nie zajmują wiele miejsca, a są niezwykle przydatne. Powinny znaleźć się przy schodach, które często prowadza do ogrodu, aby zejście z nich czy podejście nie sprawiało trudności osobie z dysfunkcją ruchu. Oparcie ciężaru ciała na uchwycie odciąża kręgosłup i stabilizuje postawę ciała.

Poręcze dla niepełnosprawnych muszą znaleźć się także przy ławeczce. Ogród bardzo często pełni funkcję rekreacyjną, dlatego ustawienie kilku ławek, krzeseł i stolików to bardzo częsta praktyka. Aby korzystanie z nich było bezpieczne i zapewniało maksimum komfortu, wszelkie zabezpieczenia są niezbędne.

Oprócz uchwytów znajdujących się w pobliżu schodów i ławek należy zamontować je wzdłuż ścieżek. Nie tylko osoby dysfunkcją ruchu, ale też osoby niewidome docenią poręcze dla niepełnosprawnych. Dzięki nim mogą swobodnie poruszać się bez obawy o potknięcie o korzeń czy inną przeszkodę na drodze.

Równy teren i inne udogodnienia

Teren ogrodu powinien być płaski, bez wzniesień i ostrych zakrętów. Osoba poruszająca się o kulach czy na wózku inwalidzkim miałaby problem z pokonaniem kolejnych metrów po nierównościach. Równe ścieżki i rabaty pełne intensywnie pachnących kwiatów to wymarzona przestrzeń dla osób niepełnosprawnych.

Intensywne zapachy to nie wszystko. Warto też zadbać o nasadzenie roślin, które wydają przyjemne dźwięki, np. trawy ozdobne, podczas kołysane podmuchami wiatru. Te, które mają ciekawą fakturę liści czy łodyg, również powinny znaleźć się w ogrodzie osoby niepełnosprawnej. Dotykanie dłońmi takich roślin sprawia, że kontakt z naturą staje się przyjemniejszy.

Mocno pachnące kwiaty czy krzewy intensyfikują wrażenia osób niewidomych przebywających w ogrodzie. Mogą też być dobrym punktem nawigacyjnym. Radość z przebywania w ogrodzie wzmacniają również zwierzęta, dlatego zakładanie domków lęgowych np. dla ptaków i hoteli dla dzikich owadów to bardzo dobry pomysł.

W ogrodzie dla osoby niepełnosprawnej mogą znaleźć się także ścieżki zdrowia, które uatrakcyjnia spędzany na powietrzu czas. Lekkie ćwiczenia dopasowane do możliwości takich osób będą też aktywizować do pracy nad poprawą stanu zdrowia.

Podwyższone rabaty i stoły uprawne

Osoby niepełnosprawne mają problem ze schylaniem się, dlatego podwyższone rabaty to wielkie udogodnienie dla nich. Na stołach uprawnych będą mogli pielęgnować samodzielnie rośliny, co na pewno sprawi im wiele radości i da mnóstwo satysfakcji. Aby jeszcze bardziej ułatwić im pracę z roślinami, można ustawić kilka koszy np. drewnianych czy metalowych na narzędzia ogrodnicze. Osoby niepełnosprawne będą miały wszystko pod ręką, bez konieczności przemieszczania się do altany czy domku ogrodniczego.

Idealny ogród dla niepełnosprawnych jest w pełni bezpieczny, aktywizuje i cieszy. Przebywanie w nim ma często charakter leczniczy, dlatego warto zadbać o jak najlepsze zagospodarowanie terenu zielonego.