Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 16 maja 2023
Dom to miejsce, w którym bez wątpienia każdy chce czuć się komfortowo i bezpiecznie – bez względu na indywidualne ograniczenia czy wiek. Dotyczy to szczególnie łazienki, w której rozpoczyna się każdy poranek. Ta przestrzeń powinna być w pełni przyjazna także dla osób starszych. Jak zaplanować bezpieczną łazienkę dla seniora?
Nie tajemnicą jest, że polskie społeczeństwo się starzeje, średnia długość życia wzrasta, a liczba urodzeń maleje. Każdego roku przybywa więc seniorów, którzy pragną żyć samodzielnie, czuć się komfortowo i bezpiecznie, jak i również cieszyć się niezależnością we własnych domach. Wymagania i potrzeby zmieniają się dynamicznie w zależności od tego, w którym etapie życia jesteśmy. To natomiast wpływa na architekturę oraz sposób projektowania wnętrz — odnosi się to zarówno do miejsc prywatnych, jak i publicznych.
Wyeliminowanie barier architektonicznych to istotny etap tworzenia projektu łazienki seniora. Już na samym początku warto odwiedzić sklep z uchwytami do łazienki i innymi akcesoriami, które mogą pomóc normalnie funkcjonować osobie starszej. Należy pamiętać, iż jest to pomieszczenie intymne oraz każdy pragnie mieć możliwość samodzielnego użytkowania wszystkich jego urządzeń w sposób komfortowy, a zarazem bezpieczny. Każdy problem związany z dostępnością łazienki dla osób z ograniczeniami ruchowymi i seniorów trzeba koniecznie rozwiązać na wczesnym etapie urządzania.
Przyjazna przestrzeń dla osób starszych to podstawa utrzymania niezależności przez jak najdłuższy czas. Aby wspomóc orientację, zaleca się sięgnąć po rozwiązania, takie jak właściwie zaprojektowany system informacji: dźwiękowych, graficznych i dotykowych. Istotna jest także ergonomia oraz funkcjonalność urządzonej przestrzeni – a więc kierowanie się zasadami uniwersalnego projektowania.
Niejednokrotnie najłatwiejsze rozwiązania, znane z obiektów publicznych, znajdują zastosowanie także w prywatnych łazienkach. Aby osoby starsze oraz te z ograniczeniami ruchowymi mogły w komfortowy sposób korzystać z łazienki, warto zamontować w jej wnętrzu niezbędne akcesoria.
Są nimi przede wszystkim: poręcze i uchwyty, podłoga o właściwościach antypoślizgowych, prysznic bez brodzika, podwieszana umywalka bez postumentu, wydłużona miska WC, dodatkowe siedzisko czy krzesło, nisko zawieszone szafki oraz kontrastowa kolorystyka. Nie można zapomnieć także o ergonomicznym rozplanowaniu ustawienia sprzętów, z zachowaniem właściwych odległości, które pozwolą na swobodny dostęp do każdego z nich oraz o odpowiednim oświetleniu.