Jak zmienia się Twoje ciało w czasie ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w czasie ciąży?

Podczas ciąży w organizmie kobiety następuje wiele zmian, na które nie każda przyszła mama jest gotowa. Zasiniałe zmiany można podzielić na te, które są widoczne na pierwszy rzut oka, oraz te które trudno zauważyć. Do tych pierwszych najczęściej zaliczone są zmiany skórne, którym można zapobiegać na przykład stosując krem Bio oil na rozstępy. Jakie inne zmiany pojawiają się podczas ciąży?

 

Zmiany w obrębie nóg

Występują one w trakcie całej ciąży jednak najbardziej zauważalne są w ostatnich miesiącach. Kończyny dolne stają się zmęczone i towarzyszą im takie objawy jak:

  • żylaki, pajęczaki,
  • obrzęki nóg,
  • uczucie ciężkości.

Zmniejszenie powyższych objawów jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych maści i kremów o działaniu zwalczającym niniejszych objawów.

 

Zmiany w obrębie pośladków i bioder

W trakcie ciąży pupa nabiera okrągłych kształtów poprzez zgromadzenie się dodatkowej tkanki tłuszczowej oraz wody podskórnej.  Również miednica nieco się poszerza w celu przygotowania się do porodu.

 

Zmiany w obrębie brzucha

W zależności od typu budowy kobiety zmiany w obrębie brzucha będą nieco się różnić: u kobiet zaokrąglonych będzie on się odznaczać, a kształt i wygląd będzie kwestią indywidualną, natomiast u kobiet szczupłych będzie on miał przeważnie kształt piłki. W trakcie ciąży brzuch rośnie do góry, jednak pod jej koniec można zaobserwować jego obniżenie. W związku z powyższym, można odnieść wrażenie częstego parcia na pęcherz, a także większej łatwości w oddychaniu – jest to efektem obniżenia dna macicy.

 

Zmiany w piersiach podczas ciąży

W trakcie ciąży biust zmienia swój rozmiar. Ponadto w pierwszych tygodniach ciąży piersi mogą stać się twarde i obolałe, jednak owa bolesność wraz z czasem będzie stopniowo zanikać. Najbardziej dotkniętym zmianami miejscem są brodawki sutkowe, co związane jest z przygotowaniem się ich do produkcji pokarmu i karmienia. Ponadto można zaobserwować:

  • zmianę koloru brodawek. Im ciemniejsza karnacja, tym kolor sutków i ich obwódki mogą stać się bardziej brązowe.
  • Pojawienie się żyłek na biuście, jak i na dekolcie. Powstają one w wyniku rozszerzenia się naczyń krwionośnych.
  • Po 23 tygodniu ciąży może pojawić się pierwsze wytworzenie pokarmu, czyli wczesnego mleka (siary). Ważne jest, aby go nie wyciskać.

 

Zmiany w obrębie kręgosłupa

W trakcie ciąży wiele kobiet skarży się na znaczne obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Związane jest to ze zmianą środka ciężkości ciała w wyniku zmian zaistniałych w ciąży.