Jaki przewijak – twardy czy miękki?

Jaki przewijak – twardy czy miękki?

Skompletowanie wyprawki nie jest łatwe, gdyż lista potrzebnych rzeczy ciągnie się w nieskończoność, co sprawia, że można zapomnieć o niektórych pozycjach. Warto się upewnić, że przewijak nie jest jedną z nich. Dostępne są różne rodzaje, dlatego warto wiedzieć, w jakich warunkach sprawdzi się przewijak miękki, a kiedy wykorzystać twardszą opcję.

Zalety stosowania przewijaka – dlaczego warto?

Przewijak musi znaleźć się w pokoju noworodka, gdyż w pierwszych tygodniach jest wykorzystywany nawet kilkanaście razy dziennie. Służy nie tylko do zmiany pampersa, ale umożliwia także przebieranie malucha po kąpieli czy ćwiczenie pozycji na brzuszki. Wielokrotne przebieranie dziecka jest bardzo męczące dla mamy, która przeszła poród, dlatego wygoda w trakcie tej czynności jest szczególnie istotna. Przebieranie na kanapie wywołuje ból i dyskomfort, szczególnie obciążony jest kręgosłup. Czasem dziecku zdarza się kontynuować załatwianie się już po ściągnięciu pampersa, a na tym może ucierpieć kanapa czy dywan. Z tego względu przewijak stanowi bezpieczne, wygodne i przede wszystkim bardzo higieniczne rozwiązanie. Można go umyć pod prysznicem i po bakteriach nagromadzonych w moczu oraz kale nie pozostaje ani ślad. Trudno wyobrazić sobie wychowywanie noworodka, a później niemowlaka bez przewijaka, który na pewno nie zrujnuje budżetu, gdyż jest dostępny w bardzo korzystnej cenie.

Przewijak miękki – kiedy stosować?

Przewijak miękki jest dedykowany stabilnej oraz twardej powierzchni. Doskonale nadaje się do położenia na komodę umożliwiającą przewijanie. Mebel jest twardy, wykonuje się go z desek albo płyt meblowych, dlatego na jego powierzchni trzeba położyć przewijak miękki wzbogacony w wodoodporny wkład. Ten rodzaj sprawdzi się także na specjalnej półce przeznaczonej do przewijania. Komoda z przewijakiem znajduje się w tym samym miejscu, nie trzeba jej zdejmować z łóżeczka i ponownie nakładać. To bardzo ważne, gdyż z noworodkiem na rękach niezwykle trudno jest prawidłowo ustawić przewijak. Przewijak miękki, który znajduje się na stałe w jednym miejscu, sprawia, że potrzebne środki higieniczne, pampersy i chusteczki nawilżane można mieć zawsze przy sobie i nie trzeba ich szukać po całym mieszkaniu. To ogromna zaleta, gdyż dziecko nie może być pozostawione na przewijaku samo nawet przez kilka sekund. Chwila nieuwagi może mieć tragiczne skutki. Przewijak miękki jest lekki, dlatego można go zabrać do znajomych, w podróż czy nawet na podwórko – wygodne miejsce do pielęgnacji odejmie rodzicom starań i zapewni bezpieczne miejsce do zmiany pampersa czy ubranek.

Przewijak wykonany z miękkiego materiału nie sprawdzi się w pokojach, gdzie brakuje twardej powierzchni, na której można go położyć. Kiedy przewijak znajdzie się na komodzie, zajmuje dużo miejsca, dlatego jest dedykowany dla większych pomieszczeń.

Przewijak twardy – kiedy warto go wybrać?

Przewijak twardy jest nakładany na łóżeczko. Powstaje ze stabilnych oraz sztywnych materiałów, dzięki czemu nie wymaga twardego podłoża. Nie potrzeba dodatkowego miejsca, gdyż nakłada się go na łóżeczko, w którym maluch spędza sporo czasu. Przewijak jest dedykowany niewielkim przestrzeniom oraz pokojom, w których brakuje miejsca na komodę. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie przewijaka z kieszeniami i zawieszkami na łóżko – można w nich umieścić potrzebne przedmioty, środki higieniczne oraz zapasowe pampersy.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność wkładania i ściągania po każdorazowym używaniu.