Jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń na bosu?

Jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń na bosu?

Trening funkcjonalny aktualnie stał się podstawą planów treningowych przedstawicieli wszystkich dyscyplin sportu. Do jego wykonania wykorzystuje się różne akcesoria, które mają za zadanie go utrudnić, a w tym piłki fitness i ich różne warianty. Sprawdź, jakie mięśnie wtedy pracują.

Jednym z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych podczas treningu funkcjonalnego są piłki bosu. Dzięki swojej praktyczności i funkcjonalności zaczęły one stopniowo zyskiwać na popularności, aż w końcu stały się standardowym wyposażeniem każdego studia fitness, siłowni, a nawet gabinetów do fizjoterapii. Ta forma treningu funkcjonalnego jest stosowana na różnych etapach sezonu. Może ona być wykorzystana, jako forma treningu wzmacniającego, a także jako treningu specjalistycznego. W wielu sytuacjach jest też wykorzystywana do treningu podczas powrotu po kontuzjach. Ogromną zaletą treningu na niestabilnym podłożu jest to, że jeśli jest wykonywany umiejętnie, może być wykorzystany na różnych etapach zaawansowania. Dzięki temu trenerzy polecają go zarówno osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę ze sportem, jak i bardziej zaawansowanym zawodnikom.

Bosu – jakie mięśnie się wykorzystuje?

Trenując na piłce bosu wykorzystuje się bardzo szerokie spektrum mięśni. Jeśli dobierze się kilka ćwiczeń, robiąc to w umiejętny sposób, można w ten sposób zaangażować do treningu właściwie całe ciało bez wyłączenia żadnego z mięśni. To wszystko jest zasługą braku stabilizacji, co wymusza na ciele bardzo intensywną pracę mięśni posturalnych, a także mięśni powierzchownych. Najbardziej intensywne będą pracowały mięśnie stabilizujące całe ciało. Są to różne grupy mięśniowe znajdujące się w obrębie brzucha. Dotyczy to nie tylko mięśnia prostego i mięśni skośnych, które podczas ćwiczeń pracują bardzo intensywne, ale także innych mięśni odpowiadających za stabilną i pionową postawę ciała.

Mięśnie kończyn górnych, a bosu

Nie tylko mięśnie brzucha są wykorzystywane do stabilizacji ciała. Bardzo intensywnie pracują także mięśnie kończyn dolnych i górnych. Grupy mięśniowe odpowiedzialne za stabilizację kolana i stawu skokowego, a także biodra będą wykonywały największą pracę. To one często są czynnikiem limitującym postępy sportowców, a ich słabość oznacza podatność na kontuzję, więc warto je trenować. Spory udział w stabilizacji mają też kończyny górne i obręcz barkowa oraz grzbiet, które muszą pracować z dołem ciała w sposób synergistyczny i skoordynowany, co z kolei wymusza ich płynną i intensywną pracę.