Przyczyny i leczenie refluksu - jak sobie z tym radzić
- Rodzina
- 17 października 2019
Świetlik łąkowy jest dość popularną rośliną, którą z łatwością można znaleźć na polskich łąkach i pastwiskach. Innymi jego potocznymi nazwami są: ptasie oczko, złodziej mleczny lub świetlik lekarski. Roślina ta nie jest zielem wykazującym działanie euforyczne, jednak jest naturalnym środkiem, który od dawien dawna przywraca ludziom dobre widzenie. Jakie są jego właściwości i zastosowanie?
Świetlik łąkowy jest przede wszystkim łączony z profilaktyką i dbaniem o oczy. Na podstawie źródeł historycznych można zauważyć, iż odwary z suszonego ziela świetliku łąkowego były polecane faktycznie przy bardzo szerokim obszarze dolegliwości – od alergicznych łzawień, po zapalenia spojówek, a skończywszy na katarakcie. Ponadto herbatę ze świetlika podawano osobą z problemami górnych dróg oddechowych, jak i żołądkowymi, przy kłopotach z pamięcią, a nawet w przypadku żółtaczki. W XVI w. świetlik w formie suszonej był łączony z tytoniem i palony w fajkach jako lekarstwo zwalczające kaszel.
Potencjalne zastosowania świetlika polnego:
Świetlik łąkowy to roślina jednoroczna, która zaliczana jest do rodziny zarazowatych – za jego kuzynkę uznaje się dobrze znaną z letnich łąk naparstnice. Charakterystyczną cechą tego gatunku (Euphrasia rostkoviana) jest półpasożytniczy tryb życia utrudniający uprawę w domowym ogródku. Roślina ta potrzebuje traw wokół siebie w celu czerpania z ich korzeni substancji odżywczych – ma to wpływ na naturalne występowanie świetlika w specyficznych obszarach.
Świetlik dorasta przeważnie do 30 cm wysokości i odznacza się prostą, sztywną łodygą, wokół której gęsto rozprzestrzeniają się włochate, soczyście zielone liście – o kształcie jajowatym a zarazem bardzo mocno ząbkowanym – sprawia to, iż wyglądają jak karbowana bibuła. Na szczycie łodygi latem rozrastają się białe kwiaty cechujące się wyraźnymi fioletowymi żyłkami i żółtym wnętrzem. Korona kwiatu posiada wyraźnie wysuniętą dolną część. Ponadto kwiat świetlika przez wielu nazywana jest przekrwionym okiem, co może mieć odniesienie do historii medycznego zastosowania. Jesienią w wyniku zapylenia przez owady kwiaty przekształcają się w torebki nasienne – jedna roślina może zrodzić nawet do tysiąca nasion.