Kiedy i jak odzwyczaić dziecko od smoczka uspokajającego?

Kiedy i jak odzwyczaić dziecko od smoczka uspokajającego?

Odstawienie smoczka przez pociechę sprawia wiele problemu niemal każdej mamie. Na początku jest on pomocnikiem dzieci, jednak z czasem staje się również zmorą dla rodziców, którzy stają się bezradni w kwestii jego odstawienia. W jaki sposób odstawić smoczek oraz jak to zrobić, aby proces ten przebiegł jak najmniej boleśnie dla maluszka?

 

Do jakiego wieku dziecko powinno ssać smoczek?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy specjalista posiada na ten temat nieco odmienne zdanie. Jedni sugerują, iż najlepszym czasem na takie działanie jest czas, kiedy dziecko nie jest jeszcze świadome rozstania, czyli w okolicach 6. miesiąca. Inni zaś zalecają, aby odczekać do momentu, gdy dziecko będzie na tyle duże, iż będzie możliwe wytłumaczenie mu, że nadszedł na to najwyższy czas. Według opinii logopedów, smoczek powinien być odstawiony jak najszybciej, ponieważ dłuższe stosowanie go może mieć wpływ na wymowę oraz powodować seplenienie. Ponadto stomatolodzy sugerują, iż rezygnacja ze smoczka powinna nastąpić przed 18. miesiącem życia dziecka, ponieważ może przyczynić się do problemów ze zgryzem, krzywych ząbków, próchnicy czy też przeżuwania.

 

Jakie są skuteczne sposoby odstawienia smoczka?

Poniżej przedstawione zostały podstawowe sposoby odstawienia smoczka?

  • Odwrócenie uwagi dziecka – warto zabawiać dziecko, robić śmieszne miny, przytulać je, kołysać, śpiewać – czyli wszystko co możliwe, aby dziecko nie myślało o smoczku. U starszych dzieci może poskutkować rozpoczęcie malowania, rysowania, czytanie książki czy też puszczanie baniek mydlanych.
  • Skracanie smoczka – wraz ze skracaniem smoczka (stopniowym obcinaniem gumy czy sylikonu) można doprowadzić do zrezygnowania przez dziecko ze ssania. Również zepsuty smoczek może być przydatny – skoro „przyjaciel” się zestarzał, dziecko już go nie potrzebuje.
  • Zamiana smoczka na coś innego – efektywne może być zabranie dziecka do sklepu i zaproponowanie mu zapłacenia za zabawkę, którą bardzo chce smoczkiem.
  • Rozmowa z dzieckiem – podczas gdy dziecko czuje się dorosłe, należy uświadomić mu, iż dorośli nie używają smoczków. Ta metoda często skutkuje, ponieważ dzieci bardzo szybko chcą być traktowane jako osoby dorosłe.

 

 

Jaki smoczek jest najlepszym wyborem dla dziecka?

Na rynku istnieje wiele różnych rodzai smoczków. Bardzo zachwalanym przez klientów jest smoczek avent natural, który:

  • nie zawiera bisfenolu A, co sprawia, iż niemowlę naturalnie kontroluje wypływ mleka, co ogranicza przejadanie się i ulewanie mleka,
  • posiada wyjątkowy system antykolkowy o sprawdzonej skuteczności,
  • sprzyja aktywnemu i zdrowemu karmieniu, a także zapobiega kolce,
  • specjalny system osłonki posiada zdolność do zginania się, umożliwiając tym samym dopływ powietrza do butelki,
  • redukuje kolkę,
  • dzięki regulowanemu wypływowi smoczka zapewnia większe porcje pokarmu,
  • cechuje się miękkością.