Książki motywacyjne – czy warto je czytać?

Książki motywacyjne – czy warto je czytać?

Książki motywacyjne wzbudzają skrajnie odmienne emocje. Jedni zaczytują się w tego typu literaturze, dla innych to kompletna strata czasu. Czy faktycznie na rynku istnieją pozycje, w które warto zainwestować swój czas i pieniądze?

Książki motywacyjne – z czym to się je?

Samorozwój jest bardzo ważnym elementem każdego z nas. Gdy wyznaczamy sobie cele, uczymy się, motywujemy, podwyższamy swoje kwalifikacje, stajemy się po prostu lepsi. Osiągamy to, co planowaliśmy, a to sprawia, że jest chęć, by sięgać jeszcze wyżej niż dotychczas. Rzeczy niemożliwe i nieosiągalne przestają istnieć, bo okazuje się, że człowiek jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim, zdobyć, co tylko zechce, jeśli ma ambicje, chęci i szuka odpowiednich rozwiązań.

Nie oszukujmy się jednak – ilu z nas tak naprawdę chce się robić coś więcej, szukać nowego, wytyczać nieznane ścieżki i osiągać coraz to ciekawsze cele? Niestety to mniej liczna grupa osób. Czy książki motywacyjne są w stanie, w jakimkolwiek stopniu pomóc w osiąganiu celów?

Chodzi o inspirację i energię do działania. Gdy widzimy osobę, podobną do nas, która osiągnęła sukces, zaczynamy wierzyć, że my też jesteśmy do tego zdolni. Nie chodzi jednak tylko o tę motywację i zachętę do działania. Książki motywacyjne nie dają odpowiedzi na pytania, jak działać, co zrobić, by odnieść sukces. One opisują historie, to, w jaki sposób poradziły sobie konkretne osoby – mniej lub bardziej znane. Są podpowiedzią, a nie odpowiedzią. Nie chodzi o to, by dostać gotowe rozwiązanie na tacy, ale się przekonać, że tych właśnie rozwiązań trzeba szukać.

Jak wybierać książki motywacyjne

Na rynku wydawniczym książki motywacyjne zajmują sporo miejsca. Jest w czym przebierać, ale na co zwracać uwagę? To zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli mamy jakiegoś idola, kogoś, kogo historia zawsze nas inspirowała, warto sięgnąć po jego książkę. Można zainteresować się tytułami, które zyskały największe uznanie na rynku. Warto szukać wśród pozycji, które opisują metody działania i historie firm oraz ludzi odnoszących największe sukcesy.