Kupka niemowlaka. Jaka powinna być częstość wypróżnień?

Kupka niemowlaka. Jaka powinna być częstość wypróżnień?

Kupki u niemowląt to dość częsty temat do rozmów młodych mam. To co zwykle najbardziej interesuje rodziców to: czy istnieje trawienie bezresztkowe?, ile kupek powinno robić niemowlę? Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

Trawienie i wypróżnienia dziecka do 6 tygodnia życia.

Noworodek w pierwszej lub drugiej dobie wydala smółkę, czyli czarną i lepką kupę, która z czasem zmienia kolor. Około 4 doby pojawia się kupka przejściowa- zielonkawa i ciemna, której powinno być około 3-4 dziennie. Dziecko między 5 dobą a 6 tygodniem życia powinno robić przynajmniej 3-4 kupki dziennie, ale może być ich więcej, szczególnie jeśli jest karmione piersią. Brak kupek w tym okresie jest wskazaniem do zgłoszenia się do pediatry lub doradcy laktacyjnego.

A co po 6 tygodniu życia dziecka?

W tym czasie częstotliwość wypróżnień u dzieci jest różna. Może zdarzyć się, że niemowlę nie robi kupki przez 7, a nawet 10 dni. Nie znaczy to, że trawi ono bezresztkowo tylko, że nie wydala wszystkiego od razu. Jeśli kupki pojawiają się rzadko, a ich konsystencja jest normalna, należy szukać przyczyny rzadkiego wypróżniania się niemowlaka. Natomiast, jeśli kupki są częste, lecz ich konsystencja jest twarda, zbita oraz widać, że dziecko ma problem z wypróżnieniem, jest to znak, że występują zaparcia u niemowlaka.

Co na zaparcia u niemowlaka?

Z zaparciami u niemowlaka można radzić sobie na różne sposoby. Można podać dziecku śliwki suszone lub kompot ze śliwek. Pomóc może także sok jabłkowy, gruszkowy lub olej lniany. Jeśli dziecko jest karmione piersią, zaleca się przystawiać je częściej do piersi. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym warto zasięgnąć porady pediatry przy zmianie mieszanki. Na zaparcia u niemowlaka pomóc może masaż brzuszka z jednoczesnym podkurczaniem nóżek do klatki piersiowej. Innym sposobem może być zastosowanie czopków.

Co może niepokoić w kupce niemowlaka?

Warto skonsultować się z pediatrą, jeśli zauważymy w kupce niemowlaka dużo śluzu, ropę, zgniły zielony lub biały kolor. Objawem, który może niepokoić, jest krew w kale. Nie musi to być groźne schorzenie, ale takie przypadki należy zdiagnozować. Może to być symptom alergii lub niewielkich otarć śluzówki odbytu.