Niedoczynność kory nadnerczy: co warto wiedzieć na jej temat?

Niedoczynność kory nadnerczy: co warto wiedzieć na jej temat?

Kora nadnerczy może nam sprawić wiele problemów ze zdrowiem. W gronie tych schorzeń, które pojawiają się dość często, częstym problemem jest niedoczynność kory nadnerczy. Co warto wiedzieć na jej temat?

Na czym polega niedoczynność kory nadnerczy?

Niedoczynność kory nadnerczy to choroba, w przypadku której podstawowym problemem są zaburzenia związane z hormonami nadnerczy. Ich niedobór jest przyczyną wielu problemów związanych z przemianą materii oraz z funkcjonowaniem komórek barwnikowych skóry.

Jak objawia się ta choroba?

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Zmęczenie oraz ciągłe osłabienie, zwiększony apetyt (szczególnie na słone produkty) oraz nudności to dolegliwości, które pojawiają się bardzo często w przypadku problemów z niedoczynnością kory nadnerczy. Przyspieszony puls oraz niskie ciśnienie krwi to kolejne sygnały, które pojawiają się dość często. Najwięcej sygnałów wysyła jednak skóra, która cierpi z powodu zaburzeń barwnikowych. Wraz z rozwojem choroby przybiera ona brązowe zabarwienie, podobnie zresztą jak błony śluzowe.

Skąd te problemy z kora nadnerczy?

Swego czasu najczęściej pojawiającą się przyczyną takich problemów ze zdrowiem była gruźlica. Obecnie winą za jej rozwój obarcza się głównie przysadkę oraz związane z nią zaburzenia hormonalne. Wiadomo również, że na rozwój choroby wpływać mogą problemy związane z funkcjonowaniem układu odpornościowego. Zanik kory nadnerczy bywa przecież dość często jednym ze skutków chorób o charakterze autoimmunologicznym. Zaburzenia związane z przyjmowaniem żelaza przez organizm to kolejna przyczyna problemów z niedoczynnością kory nadnerczy, która potrafi w znacznym stopniu utrudnić życie choremu. W jaki sposób można z nią walczyć?

Niedoczynność kory nadnerczy a medycyna

W jaki sposób współczesna medycyna radzi sobie z tym schorzeniem? Podstawową metodą leczenia niedoczynności staje się terapia oparta na stosowaniu leków hormonalnych. Czasami podawane są również te preparaty, w których znajdują się cole mineralne. Bardzo ważną kwestią dla każdego pacjenta jest też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.