Poradź sobie z jesienną chandrą! Oto 5 prostych sposobów

Poradź sobie z jesienną chandrą! Oto 5 prostych sposobów

Deszcz, zachmurzone niebo, coraz szybciej zapadający zmrok i jedno proste marzenie – kubek gorącej herbaty oraz ciepły koc. Polska złota jesień ma swoje plusy, chociaż niektórym kojarzy się przede wszystkim ze spadkiem nastroju i obniżeniem chęci działania. Jak zaradzić jesiennej chandrze, odnaleźć swoje hobby i nie ukrywać się pod kocem przez kilka miesięcy?

Prezentujemy 5 prostych sposobów, dzięki którym jesień może okazać się inspirującym i twórczym okresem w roku.

  1. Poświęć czas najbliższym, czyli spacery i uroki jesieni

Zaproponuj bliskim wspólne wędrówki, wycieczki do lasu, odkrywanie uroków kolorowej pory roku. Wspólnie możecie zbierać liście, z których później stworzycie obrazy i domowe dekoracje, kasztany, żołędzie lub szyszki. Te ostatnie można pomalować złotym i srebrnym sprayem, a następnie stworzyć z nich klimatyczne ozdoby. Nawet deszcz nie musi popsuć najlepszej zabawy, jeśli zaopatrzycie się w płaszcze, parasole i kalosze! Jesienne spacery z dziećmi mogą okazać się doskonałym pretekstem do nauki gatunków drzew czy nazw zwierząt. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Po takim spacerze ciepła herbata będzie smakować jeszcze lepiej!

  1. Kursy na rozbudzenie ciała i umysłu

Z jesienną chandrą najlepiej walczyć aktywnością. Deszczowe i ponure miesiące warto wykorzystać na naukę tego, o czym zawsze marzyłaś: tańca, makijażu, szycia, rysunku, masażu, a także języka obcego. Wspólnie z koleżanką, która tak jak Ty chce zgłębić tajniki makijażu, lub mężem, który nieszczególnie radzi sobie na parkiecie, możesz aktywnie spędzić czas i nauczyć się czegoś nowego. Co ważne, udział w takich kursach nie jest równoznaczny z wysoką opłatą. Warto prześledzić oferty domów kultury, które – szczególnie jesienią – często organizują bezpłatne zajęcia.

  1. Sportowa końcówka roku

Wiosną i latem nie udało Ci się dotrzymać danej sobie obietnicy i zacząć biegać, ćwiczyć lub jeździć na rowerze? Nie wszystko stracone. Stwórz swój zestaw ćwiczeń na poprawę nastroju i regularnie podejmuj wyzwania w domowym zaciszu. W końcu ponure, deszczowe poranki i szybko zapadający zmierzch nie zachęcają do aktywności. Pamiętaj, że ćwiczenia pobudzają endorfiny i sprawiają, że poczujesz się silniejsza, pełna energii i będziesz mieć chęci do pracy. Najtrudniej zacząć, ale być może warto zapytać bliską przyjaciółkę, czy nie ma ochoty podjąć wyzwania razem z Tobą?

  1. Stwórz coś… z niczego

Kolory wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Otocz się nimi jesienią i sama stwórz coś, co da Ci energię! Wyszywanie, decoupage, samodzielne tworzenie elementów wystroju wnętrza, przerabianie ubrań, które zalegają na dnie szafy i wydaje Ci się, że już nigdy ich nie założysz, może być niezwykle inspirujące. Wystarczą proste dodatki, odrobina pomysłu i inspirujące wzorce w internecie lub magazynach wnętrzarskich czy modowych. Z taką pomocą poradzisz sobie ze wszystkim.

  1. Plan na każdy dzień i domowy budżet

Łatwiej zapanować nad dniem, szczególnie tym deszczowym i pochmurnym, jeśli ma się na niego dobry plan. Codzienny harmonogram, uwzględniający również planowanie budżetu, pozwoli Ci zrealizować bez problemu każde wyzwanie. Stwórz swoją listę zdań i każdą najdrobniejszą czynność odznaczaj, aby motywować się do dalszego działania. Warto zwrócić również uwagę na domowy budżet, który ze względu na powrót pociech do szkoły i zbliżające się wielkimi krokami święta, zasługuje na szczególną uwagę.
Stwórz swój plan na jesienną chandrę i spraw, aby ta jesień była najbardziej inspirującą w Twoim życiu!