Poznaj niekonwencjonalne sposoby na pobudzenie apetytu u seniora!

Poznaj niekonwencjonalne sposoby na pobudzenie apetytu u seniora!

Zakładając, że nie istnieją żadne medyczne powody tego, że senior rodziny cierpi na utratę apetytu, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc osobom niejedzącym odzyskać smak, zanim sięgniesz po gotowe suplementy jak Apetizer Senior, czy Guam Dima.

Życie społeczne seniora a poprawa apetytu

Nie każdy ma tego świadomość, ale faktem jest, że depresja i samotność należą do głównych przyczyn utraty apetytu u osób starszych. Jedynym sposobem na ograniczenie tego, jest zapewnienie im życia towarzyskiego poprzez działania takie jak:

  • planowanie posiłków towarzyskich z przyjaciółmi i krewnymi,
  • zapraszanie ich do restauracji,
  • zapisanie do klubu dla seniorów,
  • przedstawianie ich innym osobom, z którymi mogą spędzać wolny czas.

Najważniejsze jest jednak przebywanie w najbliższej rodzinie, dlatego warto dbać o to, by jak najczęściej wspólnie spożywać posiłki.

Utwórz harmonogram posiłków – to bardzo pomaga, ponieważ seniorzy często nie czują się głodni, dlatego nierzadko po prostu zapominają o jedzeniu. Stwórz dla nich dobry plan jedzenia i w razie potrzeby staraj się przypominać, aby nie zapomnieli jeść (co najmniej trzy razy dziennie).

Jeśli jedzą o tej samej porze każdego dnia przez jakiś czas, ciało dostosuje się do harmonogramu i przypominanie o tym fakcie nie będzie już konieczne.

Wspólne zakupy z seniorem– pobudzają apetyt!

Wybierzcie się razem na zakupy spożywcze, aby pobudzić apetyt u osób starszych. To działa, bowiem podobnie jak dzieci, seniorzy nie jedzą potraw, których nie lubią, a te nielubiane nawet mogą wywoływać furię,

Wspólne zakupy to jedna z najlepszych sztuczek, które stymulują apetyt u osób starszych, dzięki czemu mogą wybrać to, co lubią jeść, a także przy okazji można razem miło spędzić czas (patrz punkt 1). To sprawi, że starszy, niejedzący rodzic bardziej poczuje się zaangażowany w swoje życie, a to bardzo ważne – ponieważ większość seniorów czuje, że wszyscy inni chcą im dyktować, jak ma wyglądać ich życie – z menu włącznie.

Współpraca z lekarzem i dietetykiem

Oczywiście w wielu kwestiach sam możesz spróbować pomóc swojemu starszemu rodzicowi z problemami z apetytem, ale prawda jest taka, iż tylko eksperci w tej dziedzinie wiedzą, jak nakłonić starszą osobę do jedzenia, jeśli to faktycznie stanie się większym problemem.

Dietetyk użyje naturalnych sposobów na zwiększenie apetytu u osób starszych, takich jak polecanie pożywnych pokarmów, które:

  • świetnie smakują i pachną,
  • stymulują apetyt.

Lekarze patrzą również na jamę ustną, gardło i inne problemy zdrowotne, zanim doradzą, jak zwiększyć apetyt u osób starszych, czy też zaczną przepisywać stymulatory apetytu, czy też inne suplementy, które mogą im pomóc.

Właściwe nawodnienie organizmu seniora

Ostatnia, ale nie najmniej ważna wskazówka: odwodnienie jest jedną z przyczyn utraty apetytu, a zbyt często pozostaje niezauważone. Upewnij się, że osoba starsza pije płyny, zwłaszcza świeże soki, aby zachować nawodnienie, a także wzmocnić układ odpornościowy i trawienie.