Regulamin domowy, czyli dbaj o rodzinną atmosferę

Regulamin domowy, czyli dbaj o rodzinną atmosferę

Dom to najważniejsze miejsce w życiu dziecka. W nim stawia pierwsze kroki i uczy się mówić. Ty jako rodzic jesteś dla niego najważniejszym przewodnikiem po świecie. Od tego, jakie zasady wpoisz maluchowi, zależy nie tylko atmosfera w domu, lecz także przyszłe życie Twojej pociechy.

Czemu właściwie służą zasady? Przede wszystkim ustaleniu określonego harmonogramu dnia dziecka i nauczeniu przestrzegania domowych reguł. Dzięki temu Twój dom nie będzie co weekend przypominał miejsca po przejściu huraganu, a dzieci zamiast spędzać czas przed telewizorem, pomogą w domowych porządkach.

Wypróbuj 6 sposobów na rodzinne zasady:

  1. Ustalamy reguły – narada rodzinna

W rodzinie powinna panować demokracja, jednak to Ty jako dorosły ustalasz najważniejsze przepisy. Nie znaczy to, że nie możesz włączyć dziecka we wspólne opracowanie rodzinnych zwyczajów. Weź dużą kartkę papieru i spiszcie ze wszystkimi członkami rodziny normy obowiązujące w Waszym domu. Niech każdy ma możliwość wypowiedzenia się, nawet najmłodsi. Jeśli wspólnie ustalicie zasady, dzieci chętniej będą ich przestrzegać i poczują, że ich zdanie jest dla Ciebie ważne.

  1. Czas na naukę, czas na odpoczynek

Wyznacz dziecku czas na odrabianie lekcji, ale nie zapomnij też o chwili relaksu – ulubionej bajce czy jeździe na rowerze z kolegami. Ważne, by nauka była na pierwszym miejscu. Jednak nie może wypełniać całego wolnego czasu w tygodniu i w weekend. Pamiętaj, że duzi i mali potrzebują odpoczynku od codziennych zajęć, aby nabrać sił i ochoty do nauki czy pracy.

  1. Wspólne posiłki

Zwyczaj wspólnego jedzenia to jedna z cenniejszych rzeczy, które dziecko zapamięta. Jeśli wiesz, że nie jesteście w stanie codziennie usiąść do stołu całą rodziną, ustalcie chociaż czas na jeden rodzinny posiłek. Ważne są też stałe godziny śniadań, obiadów i kolacji. To sposób na utrzymanie więzi i zbilansowanej diety.

  1. Pomaganie

Naucz dziecko, że nie tylko mama czy tata sprzątają. Wspólne porządki, zakupy czy zmywanie mogą się stać przyjemnością. Niektóre małe dzieci same rwą się do pomagania, a inne trzeba odrobinę zmotywować. Małego pomocnika możesz zachęcić nie tylko obietnicą nagrody, lecz przede wszystkim pochwałą i np. własnoręcznie zrobionym dyplomem z Twoim podpisem.

  1. Nagrody i konsekwencje

Twoje dziecko samo zaproponowało, że pomoże przygotować obiad albo przyniosło ze szkoły dobrą ocenę? Nagradzaj je za każdą oznakę wysiłku, samodzielności, dobroci i bezinteresowności. Co może być nagrodą? Wszystko! Ulubiony deser, jednodniowe zwolnienie z obowiązku wynoszenia śmieci, pochwała, dłuższa o pół godziny zabawa poza domem. A co zrobić, jeśli dziecko nagminnie łamie zasady? Cierpliwością, rozmową i miłością możesz dużo zdziałać, ale nie bój się wymagać. Maluchy często wykorzystują miękkie serce mamy albo taty i starają się postawić na swoim. Jeśli pociecha nie chce sprzątać swojego pokoju, ustalcie inny termin, w którym odrobi zaległości. Upartemu dziecku możesz też odebrać na jakiś czas przywilej lub ulubione zajęcie.

  1. Zasady obowiązują każdego

Równość wszystkich członków rodziny wobec ustalonych reguł to podstawa. Oczywiście dorośli nie muszą chodzić spać o dwudziestej, ale jeśli tata we wtorki i czwartki wychodzi z psem, nie powinien tego obowiązku przenosić na dziecko, które poczuje się potraktowane niesprawiedliwie. Zwróć też uwagę, żeby dostosować wymagania do wieku dziecka i jego możliwości.