Skurcze nóg oraz zespół niespokojnych nóg: co warto wiedzieć na ich temat?

Skurcze nóg oraz zespół niespokojnych nóg: co warto wiedzieć na ich temat?

Skurcze nóg oraz zespół niespokojnych nóg to dolegliwości, które bardzo często występują w duecie. Mogą one utrudnić życie i sprawić wiele problemów. Co warto wiedzieć na ich temat? W jaki sposób można radzić sobie z takimi dolegliwościami?

Skurcze nóg w pigułce

Skurcze nóg to częsta i uciążliwa przypadłość. Objawiają się one nagłym i intensywnym bólem nogi. Zazwyczaj ból skupiony jest w rejonie mięśni łydki, zdarza się jednak, że z wielką siłą atakuje on również stopę. Jak sobie radzić w tym problemem? Często pomaga uniesienie nogi i jej wyprostowanie. W przypadku skurczów stopy pomocne będzie z kolei jej wyprostowanie i wykonywanie dość intensywnych ruchów palcami.

Zespół niespokojnych nóg: podstawowe wiadomości

Zespół niespokojnych nóg to problem, który może towarzyszyć skurczom nóg, może też występować samodzielnie. Często mylony ze skurczami problem ma swą specyfikę i powinien być traktowany jako odrębna dolegliwość. Dolegliwość ta objawia się mrowieniem oraz uczuciem pulsowania mięśni głęboko w nogach, co skłania pacjenta do wykonywania nerwowych, niekontrolowanych ruchów nogami. Często zdarza się, że takie ruchy nogami wykonywane są w czasie snu. O ile skurcze nóg medycyna jest w stanie wyjaśnić, to przyczyny zespołu niespokojnych nóg w dalszym ciągu pozostają tajemnicą. Wiadomo tylko, że najbardziej narażone na ten problem są osoby starsze, choć zjawisko to pojawia się często u osób młodszych, już po 30. roku życia. Występowanie zespołu niespokojnych nóg wiąże się najczęściej z niedoborem żelaza oraz kwasu foliowego, jednak nie jest to regułą. Istnieje też przypuszczenie, że palenie papierosów oraz wypijanie zbyt wielkich ilości kawy mogą być czynnikami, które nasilają owe dolegliwości.

Dieta a problemy z nogami

Te dwa problemy często występują razem, przez co stają się sporym obciążeniem dla wielu osób. Ulgę może przynieść odpowiednie postępowanie, które pozwoli złagodzić problemy związane ze skurczami oraz te, za których pojawienie się odpowiada zespół niespokojnych nóg. Chodzenie oraz ciepłe kąpiele mogą okazać się znacznym wsparciem. Ważne jest tez odpowiednie odżywianie się. Dieta powinna dostarczać przede wszystkim odpowiednich ilości żelaza. Pomóc mogą też różne maści i kremy, polecane przede wszystkim jako środki stosowane wieczorem. Dzięki nim można spokojnie przespać całą noc i sprawić, że problemy związane z nogami nie będą zakłócały nocnego wypoczynku.