Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 24 kwietnia 2019
Zespół bezdechu sennego to stan chorobowy spowodowany zaburzeniami oddychania w trakcie snu. Jego objawami może być głośne, nieregularne chrapanie, przysypianie w ciągu dnia, nadmierne pocenie się, zmęczenie, drażliwość, nerwowość, luki w pamięci, senność, a nawet depresja. Z czasem może doprowadzić do poważniejszych chorób, takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, udar, zaburzenia pracy serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zastoinowa niewydolność serca.
Bezdech senny powoduje niedotlenienie organizmu, w konsekwencji czego jest on niewyspany, przemęczony, ma trudności z koncentracją i zaburzenia pamięci. Osoby, które nie zdają sobie sprawy z choroby i nie podejmują leczenia mogą zachowywać się, jak pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Co gorsza, może im się zdarzyć zasnąć podczas wykonywania monotonnych czynności. Taka przypadłość jest czynnikiem skrajnie niebezpiecznym w przypadku kierowców samochodów. Badania dowodzą, że ryzyko wypadków jest siedmiokrotnie większe wśród osób z nieleczonym zespołem bezdechu sennego w porównaniu do zdrowych osób prowadzących pojazdy. Przypadłość jest równie niebezpieczna także dla pracowników wykonujących na swoim stanowisku stale te same, nieskomplikowane zadania.
Zdiagnozowany bezdech senny można leczyć, wcześniej konieczne jest jednak badanie poligraficzne snu. Polega ono na założeniu badanej osobie rejestratora i czujników monitorujących aktywność mózgu i sposób oddychania. O określonej godzinie (zwykle 22.00) pacjent powinien położyć się spać i obudzić się następnego dnia również o konkretnej porze (zazwyczaj 6.00). Następnie aparatura jest zdejmowana i specjaliści mogą zająć się analizą wyników badania. Po zdiagnozowaniu bezdechu chory jest kierowany do poradni pulmonologicznej, gdzie wdrażane jest odpowiednie leczenie. Za badanie poligraficzne snu trzeba zapłacić około 160 zł. Do kuracji stosuje się najczęściej tak zwany CPAP, czyli aparat na bezdech senny, który należy zakładać systematycznie każdej nocy. Jest on w 90% refundowany przez NFZ.