Szczepienia przeciwko grypie – garść informacji

Szczepienia przeciwko grypie – garść informacji

Grypa to jedna z najpowszechniej występujących w Polsce chorób zakaźnych. Co roku obserwuje się nawet do kilku milionów zachorowań. Grypa spowodowana jest przez wirusy a do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Okres wylęgania trwa zazwyczaj od 1 do 4 dni a nosiciel wirusa może przenosić chorobę zanim wystąpią u niego jakiekolwiek objawy. W Polsce sezon na grypę przypada na miesiące od września do kwietnia przy czym szczyt zachorowań obserwuje się od stycznia do marca. Po zaszczepieniu efekt ochronny utrzymuje się przez co najmniej 6-8 miesięcy dlatego szczepienie najlepiej wykonać już na przełomie września i października.

W jakim stopniu szczepionka chroni przed grypą?

Szczepionki na grypę z pewnością nie dają 100% ochrony przed wirusami grypy. Co roku skład tych szczepionek jest zmieniany i zawiera 3 najczęściej występujące w danym sezonie szczepy. Jest to związane ze zdolnością wirusa grypy do mutacji co powoduje, że szczepionki skuteczne w roku poprzednim są bezużyteczne w roku następnym. Z tego samego powodu skuteczność szczepionek na grypę może się różnić w poszczególnych latach. Według badań skuteczność szczepionek na grypę jest najwyższa u dzieci powyżej drugiego roku życia a według niektórych zaleceń powinno się szczepić każde dziecko po 6 miesiącu życia. U dorosłych skuteczność szczepionek również jest zadowalająca i wynosi nawet do 80%. Niestety skuteczność szczepionek drastycznie maleje u osób starszych. Po 65 roku życia wynosi już około 40-50% a po 70 roku życia 15-30%. Co ważne osoby po 65 roku życia są wielokrotnie bardziej narażone na śmiertelne powikłania grypowe niż osoby młodsze a szczepienia zmniejszają to ryzyko nawet o 50%.

Kto powinien się szczepić?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepione powinno być każde dziecko od 6 miesiąca do 2 roku życia, oraz wszystkie osoby po 65 roku życia. Zalecane są również szczepienia osób dorosłych z zaburzeniami odporności oraz kobiet w ciąży. (Badania wskazują na brak negatywnego wpływu szczepień na matkę jak i na rozwijający się płód)

Komu szczepienia nie są zalecane ?

Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie na białka jaja kurzego lub inne składniki występujące w szczepionce. Szczepienia należy unikać również w trakcie chorób o ostrym lub umiarkowanym przebiegu. W tym wypadku szczepienie należy przełożyć.