Walka z cellulitem czy to konieczny kompromis

Walka z cellulitem czy to konieczny kompromis

Celulit – wieczny towarzysz, czy jednak przeciwnik, którego można pokonać?

Poszukiwanie metody na pozbycie się cellulitu zdaje się być jak dążenie do złapania tęczy; wielu z nas marzy o tym, by osiągnąć idealnie gładką skórę, a jednak czasami wydaje się, że każde podejście jest niewystarczające w obliczu tak przewrotnego zjawiska, jakim jest pomarańczowa skórka. Co więcej, obiegowe opinie często twierdzą, iż walka z cellulitem to wymóg współczesnych standardów estetyki, lecz czy na pewno ten bój jest nieodzowny, czy też można znaleźć złoty środek pomiędzy akceptacją a dążeniem do perfekcji?

O co naprawdę chodzi z tym cellulitem?

Sama istota cellulitu kryje w sobie wiele tajemnic, nie do końca jeszcze rozszyfrowanych przez świat nauki. Skórna nieregularność, która przypomina wyglądem skórkę pomarańczy, to nic innego jak struktura tkanki tłuszczowej uwarunkowana przez wiele czynników, w tym genetycznych, hormonalnych oraz tych związanych z trybem życia. Z jednej strony, mógłby się wydawać jako złośliwy wróg, który uprzykrza istnienie wielu osobom, dając poczucie dyskomfortu i niepewności, lecz z drugiej, należy pamiętać, że jest to zjawisko fizjologiczne i nie zawsze powinno być postrzegane jako anomalie.

Metody na wygładzenie drobnoustrojów nierówności

W krainie kosmetyków i terapii estetycznych można znaleźć bogactwo metod, które obiecują wygładzenie tych frustrujących nierówności. Zaczynając od kremów i balsamów, poprzez masaże, aż po bardziej zaawansowane techniki takie jak liposukcja czy endermologia, wybór wydaje się być tak obszerny, że czasami trudno zdecydować się na jedną ścieżkę. Niektóre osoby czują się zniechęcone, gdy po wielu próbach skóra nadal nie wygląda tak, jak w retuszowanych katalogach mody.

Co z dietą i odpowiednim stylem życia?

Bez wątpienia, kluczem do mniej widocznego cellulitu – obok wspomnianych zabiegów – jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Choć może się wydawać, że jest to rada tak oklepana, jak powtarzane przez babcię przysłowie, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, w tym przypadku klisza dość trafnie oddaje istotę problemu. Zbilansowane posiłki, bogate w składniki odżywcze i niskie w nadmiarze tłuszczów oraz cukrów, w połączeniu z działaniem, które rozpali ogień w mięśniach, są wypróbowanym eliksirem na wiele dolegliwości, w tym również na cellulit.

Psychologia a cellulit

Doprawdy, emocje związane z postrzeganiem własnego ciała, w tym również frustracja spowodowana cellulitem, mogą przytłaczać. Istotny wydaje się zatem element psychologiczny – jak wewnątrz, tak i na zewnątrz. Pozytywna samoocena i umiejętność akceptacji siebie powinny iść w parze z jakimikolwiek działaniami mającymi na celu poprawę wyglądu skóry. Co więcej, rewelacją może okazać się fakt, iż gdy nasze wnętrze promienieje spokojem, nasza skóra wydaje się być bardziej elastyczna i promienna, a mniejsze niedoskonałości przestają nas tak bardzo dręczyć.

Więc czy walka z cellulitem jest faktycznie konieczna?

Świat zalewa nas tysiącami obrazów oszałamiających, gładkich ciał, tworząc złudne przekonanie, że jedynie bezcelulitowe życie jest życiem spełnionym. Tymczasem, ten niedoskonały kompromis między rzeczywistością a idealizowanym wizerunkiem wymaga od nas czujności. Warto zadać sobie pytanie, czy dążymy do redukcji cellulitu dla siebie, dla poprawy zdrowia i samopoczucia, czy też może poddajemy się presji zewnętrznej. O ile oczywiście można podejmować rozmaite próby upiększenia ciała, o tyle nigdy nie należy pozwolić, by pościg za perfekcją przysłonił nam zdrowy rozsądek i miłość do samego siebie.

Odpowiedź na pytanie, czy walka z cellulitem jest konieczna, jest równie subiektywna jak gust muzyczny. Niektóre osoby mogą uznać, że eliminacja cellulitu to istotny element ich drogi do szczęścia, a inni – że jest to jedynie ulotny cel, który nie zasługuje na miano priorytetu. Co jest ważne, to znajdowanie równowagi między akceptacją a dążeniem do poprawy oraz pamięć o tym, że każde ciało jest niepowtarzalne, a jego piękno wynika z wielorakości form i kształtów, które razem składają się na cudowny, ludzki krajobraz.