Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 20 lipca 2023
Kiedy maluszek przychodzi na świat, każdy rodzic marzy o tym, żeby ich dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Niestety, nie zawsze wszystko idzie tak jak sobie wymarzymy. Jednym z problemów, które mogą pojawić się u niemowlaków jest ciemieniucha. To niewątpliwie kłopotliwy problem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.
Ciemieniucha to stan skóry głowy charakteryzujący się występowaniem żółtawych lub brudnobiałych łusek na skórze dziecka. Wyglądają one niczym łupież i bardzo często są mylone właśnie z nim przez przerażonych rodziców.
To jednak zupełnie inna przypadłość niż zwyczajny łupież czy też wysuszenie skóry.
Objawy ciemieniuchy mogą być różne: od pojedynczych łusek do całej „czapki” pokrytej grudkami na głowie maluszka.
Warto dodać również coś istotnego! Dla naszych pociech ten stan może być dość irytujący, a nawet swędzący! Każde drapanie powoduje jeszcze większe podrażnienie ̶ w wyniku czego mogą tworzyć się rany skóry na główce niemowlaka 🙁
Przyczyny pojawiania się ciemieniuchy są różne. Jednym z najważniejszych czynników jest przyspieszone łuszczenie się skóry owłosionej głowy dziecka.
Zazwyczaj nie ma potrzeby martwić się z tego powodu, bowiem ten stan nie jest groźny ani dla zdrowia, ani dla dobrze samopoczucie malucha.
Wielu specjalistów twierdzi, że problem leży w nadmiarze hormonów matki znajdujących się jeszcze we krwi dziecka tuż po porodzie.
Jednakże jedno jest pewne: ta przypadłość często występuje u noworodków i mija samoistnie w wieku około 1 roku (czyli już niedługo – trzymam kciuki!).
Jak każdy inny problem zdrowotny, również ciemieniucha może zostać zapobieżona lub przynajmniej zmniejszona do minimum. Istnieje kilka sposobów, jak możemy zadbać o to by nasza pociecha uniknęła tej przykrej przypadłości.
– Regularne mycie głowy
Delikatna pielęgnacja skóry głowy niemowlaka odgrywa istotną rolę w profilaktyce ciemieniuchy. Ważne jest, aby regularnie myć główkę dziecka delikatnym szamponem dla niemowląt i dokładnie spłukać jej włoski.
– Delikatne czesanie
Ciągłe czesanie włosków maluszka przy użyciu miękkiej szczoteczki do włosów może pomóc w usunięciu łusek oraz pobudzić krążenie skóry na głowie dziecka.
Nie należy jednak przesadzać z intensywnością tego zabiegu, ponieważ nadmierne drażnienie skóry może prowadzić do podrażnień lub ranek na delikatnej skórze malucha.
Jeśli już wystąpi ciemieniucha u twojego maleństwa, nie martw się! Istnieje wiele domowych metod, które mogą pomóc w jej złagodzeniu:
– Olejowanie
Stosowanie naturalnych olejków takich jak oliwa z oliwek czy też olej kokosowy jest jednym ze sposobów radzenia sobie z ciemieniuchą. Wystarczy nanieść odrobinę odpowiedniej substancji na owłosioną część głowy dziecka i następnie pozostawić ją tam przez pewną ilość czasu (np. 15 minut). Po tym czasie można łagodnie przeczesać włosek grzebieniem lub szczoteczką dla niemowlaków i umyć główkę.
– Naturalne peelingi
Odpowiednio dobrana mieszanka np. płatków owsianych oraz jogurtu naturalnego może okazać się skutecznym domowym środkiem na ciemieniuchę. Taki delikatny peeling usunie martwe komórki naskórka, a zarazem nawilży skórę dziecka.
W większości przypadków ciemieniucha nie jest powodem do niepokoju i mija samoistnie.
Jednakże w sytuacji, gdy przypadłość naszego maluszka utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy lub wywołuje silne podrażnienie i swędzenie, warto udać się do pediatry.
Lekarz może przepisać odpowiednie preparaty lub zaproponować inne metody radzenia sobie z tym problemem.