Woda wodorowa – czy faktycznie wspomaga zdrowie?

Woda wodorowa – czy faktycznie wspomaga zdrowie?

Woda wodorowa – czy faktycznie wspomaga zdrowie?

Woda wodorowa jest rodzajem wody, którą można spożywać każdego dnia. Doskonale nadaje się do codziennego picia, jak i przemywania warzyw, podawania zwierzętom czy do gotowania.

Można ją uzyskać dzięki takim urządzeniom jak jonizator, specjalne wkłady czy też generator wodoru do wody. Woda wodorowa wykazuje wiele pozytywnych działań na organizm, które zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Czym jest oraz jaki wywiera wpływ na organizm?

Woda wodorowa – ogólna charakterystyka

Wodór jest jednym z niewielu pierwiastków, który można spotkać nie tylko na naszej planecie, ale i w całym Wszechświecie. Na Ziemi najczęściej występuje pod postacią wody. W przypadku gdy ciecz jest silnie nasycona wodorem, określana jest jako woda wodorowa. Powstaje ona w wyniku połączenia wody z wolnym wodorem, jednak bez obecności nowych wiązań między cząsteczkami. Zauważono, iż wody, które są silnie nasycone wodorem, oferują o wiele więcej korzyści, niż „zwykła” woda – w odniesieniu do leczenia i profilaktyki.

Działanie wolnego wodoru, jak i jego odmiany w formie wody wodorowej zostało potwierdzone naukowo. Badania nad działaniem wodoru zostały przeprowadzone już w latach 80. przede wszystkim przez naukowców pochodzących z Japonii. Już wtedy wykazano, iż wodór może wspomagać leczenie wielu chorób: nadciśnienia, cukrzycy, chorób skóry, chorób wieńcowych.

Jedną z najpopularniejszych prac, która całkowicie opisuje działanie wolnego wodoru jako terapeutycznego gazu medycznego, są badania grupy naukowców Tomohiro Kawamura, Chien Sheng Huang, Atsunori Nakao & Yoshiya Toyoda.

Wolny wodór ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Zarówno woda wodorowa, jak i jego inne formy, wykorzystywana jest w medycynie jako dodatkowe wzmocnienie leczenia. Wśród najważniejszych zalet wody wodorowej można wyróżnić:

  • działanie antyoksydacyjne – woda wodorowa świetnie działa jako antyoksydant, redukując tym samym rozwój wodnych rodników;
  • wykazuje dobroczynny wpływ na metabolizm, dzięki czemu wspomaga odchudzanie;
  • spowalnia proces starzenia się komórek;
  • pomaga w regeneracji organizmu;
  • wzmacnia odporność;
  • wspomaga usuwanie toksyn z organizmu;
  • stanowi doskonały środek nawadniający – woda wodorowa sprawnie przedostaje się do komórek i nawadnia je.

Generator wodoru do wody, jonizator wody – jak uzyskać wodę wodorową?

Wodę wodorową można uzyskać na wiele sposobów. Najpopularniejszymi z nich jest wykorzystanie takich urządzeń jak jonizator czy generator wodoru do wody. Pierwszy z nich opiera się na reakcji elektrolizy wody zachodzącej w specjalnym urządzeniu z błoną półprzepuszczalną. Sposób ten oparty jest o napełnienie pojemnika z wodą i umieszczenie go wewnątrz jonizatora. Kolejno należy uruchomić urządzenie. W czasie elektrolizy ciecz rozdzielona jest na dwa rodzaje: martwą i żywą. Natomiast generator wodoru do wody rozpuszcza w wodzie wodór pod bardzo wysokim ciśnieniem. Co więcej, często zawiera filtr, który oczyszcza wodę z niektórych zanieczyszczeń oraz chroni urządzenie przed nadmiernym osadzaniem się kamienia. Niejednokrotnie do uruchomienia urządzenia wystarczy jedynie wciśnięcie przycisku.

Inną ciekawą metodą na pozyskanie wody wodorowej jest otrzymanie jej dzięki reakcji chemicznej magnezu i czystej wody. Taka reakcja chemiczna stanowi jeden z bardziej naturalnych sposobów na otrzymanie wody wodorowej. Dodatkową zaletą jest fakt, iż poza wolnym wodorem obecnym w dużych ilościach, zyskuje się równie duże stężenie magnezu. Najlepiej do tego procesu zastosować wodę oczyszczoną, na przykład po systemie odwróconej osmozy. Chcąc uzyskać wodę wodorową, ciecz powinna przepłynąć przez specjalny wkład rewitalizujący. Jest on niewielkich rozmiarów, a zawiera wewnątrz złoże z czystego magnezu. Gdy woda znajdzie się wewnątrz, zachodzi reakcja, której efektem jest woda alkaliczna, magnez w sporych ilościach i wolny wodór. Co więcej, taka woda cechuje się zasadowym pH oraz niskim potencjałem.