Wszystko o katarze zatokowym

Wszystko o katarze zatokowym

Katar to dolegliwość bardzo powszechna. Zwykle jest leczony objawowo. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju preparaty eliminujące dokuczliwe uczucie zapchania nosa lub nadmierny wyciek. Występują pod różnymi postaciami: kropli, żeli, aerozoli, tabletek czy maści. Leki na zatoki wspomagają leczenie kataru, który w żadnym wypadku nie powinien być lekceważony, gdyż może mieć poważne powikłania.

Katar zatokowy

Katar zatokowy to szczególny przypadek tej powszechnej dolegliwości. Można go rozpoznać, obserwując kolor i konsystencję wydzieliny z nosa. Jest ona wówczas gęsta, lepka, przybiera najczęściej barwę zielonkawą, żółtą lub białą. Łatwo pomylić początkowe objawy zapalenia zatok z nieżytem nosa o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Zwykle towarzyszy mu wodnisty lub ropny wyciek z nosa, lekki ból gardła, czasem podwyższona temperatura. Z upływem czasu objawy nie tylko nie ustępują, ale nasilają się. Pojawiają się także inne symptomy – ból głowy i uczucie ciężkości w zatokach. Zapalenie zatok jest chorobą poważną i często wymaga leczenia bardziej inwazyjnego niż kuracja farmakologiczna.

Skuteczne leki na zatoki

Zapalenie zatok może być konsekwencją nieprawidłowo leczonego nieżytu nosa. Długotrwałe zapchanie nosa powoduje, że zaczynamy oddychać przez usta. Wówczas dostające się do dróg oddechowych powietrze nie zostaje oczyszczone ani ogrzane. W takich warunkach łatwo może dojść do bakteryjnego zakażenia, z którego rozwija się zapalenie zatok. Ważne jest zatem, aby działać szybko, stosując odpowiednie leki na zatoki. Są to preparaty nie tylko zwalczające dokuczliwe skutki kataru, takie jak zapchany nos, ale także odpowiednio chroniące śluzówkę dróg oddechowych. Doustne leki na zatoki powinny także wspomagać układ odpornościowy. Wszystkie te właściwości mają np. dostępne w sprzedaży suplementy diety wspomagające funkcjonowanie dróg oddechowych. Zawierają one na ogół odpowiednie ekstrakty z roślin oraz witaminę C.