Z czego wybudować zdrowy dom?

Z czego wybudować zdrowy dom?

Zdrowy dom to taki, który wybudowany jest z wysokiej jakości materiałów. Są one wytwarzane z naturalnych produktów i bez zastosowania technologii wspieranej chemią. Dobre pod tym względem jest drewno czterostronne strugane i suszone komorowo oraz cegły i bloczki wapienno-piaskowe. Z czego jeszcze powinien składać się zdrowy dom?

Kiedy można stwierdzić, że dom jest zdrowy?

W branży budowlanej można spostrzec silny trend ukierunkowany na rozwiązania ekologiczne. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości ekologicznej zarówno gospodarza, jak i budowlańca. Coraz więcej osób decyduje się dokonywać jak największej ilości czynności, które są ukierunkowane na zdrowie swoje i swoich najbliższych. Konsekwencją tego jest odpowiednia dawka aktywności fizycznej, prawidłowy sposób żywienia oraz eliminacja z najbliższego otoczenia ja wszelkiego rodzaju elementów i produktów, które mogą niekorzystnie odbijać się na zdrowiu, czy też samopoczuciu.
Ogromne znaczenie ma także coraz większa dostępność rozwiązań ekologicznych. Inwestycje, które jeszcze niedawno wydawały się nieosiągalne, aktualnie stają się coraz bardziej powszechne. Chodzi tutaj przede wszystkim o pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Ekologiczne podejście do życia to także wyraz troski o środowisko naturalne, które na skutek działalności człowieka mocno ucierpiało. Jeśli chodzi o branżę budowlaną, to jeszcze w latach 80. i 90. normą było wykorzystywanie materiałów budowy, które wykazywały szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Aktualnie takie poczynanie jest niedopuszczalne. Zgodnie z prawem atomowym i budowlanym, maksymalna dawka promieniowania jonizującego, jaką może uwalniać się w domu w ciągu roku to mniej niż 1 milisiwert. Im dawka ta jest mniejsza, gum dom uznawany jest za bardziej zdrowy.

Najzdrowsze materiały, z których można zbudować dom

Najzdrowsze konstrukcyjne materiały budowlane to przede wszystkim te, które produkowane są z naturalnych produktów i bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych o charakterze wygładzającym. Przykładem takich materiałów są pustaki Od firmy Wienerberger, która gwarantuje ekologiczność swoich produktów. Innym powszechnie stosowanym materiałem są cegły i bloczki wapienno-piaskowe, zwane również silikatami, jak i również drewno suszone komorowo czy czterostronnie strugane — a to dlatego, że nie wymaga ono impregnacji. Dobrze prezentuje się również beton komórkowy biały, choć w procesie jego wytwarzania stosuje się środki spieniające oraz detergenty. Troszkę rzadziej stosowanymi, ale równie ciekawymi produktami są te, wykonane z ceramiki — ceramika porysowana, zwykłą, keramzytobeton, klinkier, które cechują się wyższą promieniotwórczością w porównaniu do wyżej wymienionych wariantów.