Zapalenie spojówek – objawy oraz leczenie

Zapalenie spojówek – objawy oraz leczenie

Przyjmuje się, że z zapaleniem spojówek zmaga się w swoim życiu każdy człowiek. Jest ono ściśle związane z zapaleniem błony śluzowej powieki, która ma jedno podstawowe zadanie – chronić oko. Przekonaj się w jaki sposób można się jej nabawić oraz jak postępować w trakcie wystąpienia pierwszych objawów.

Zapalenie spojówek – podstawowe informacje

Okuliści bezustannie mają do czynienia z pacjentami zmagającymi się z zapaleniem spojówek. Wyróżnia się dwa podstawowe typy zapalenia – jedno o podłożu infekcyjnym, a drugie nieinfekcyjne. Co ciekawe, zapalenie spojówek wielokrotnie pojawia się razem z dolegliwościami górnych dróg oddechowych.

Zapalenie spojówek jest ściśle związane z ropnymi bakteriami (chociażby gronkowce, czy paciorkowce) i pojawia się w trakcie dotykania oczu nieumytymi rękami, co sprawia, że dostaje się do nich kurz, chemikalia, przedostaje dym papierosowy oraz promieniowanie. Wielokrotnie zapalenie spojówek łączy się z alergią, gdyż oddziałuje ona niekorzystnie na wygląd oraz kondycję oczu.

W przypadku noworodków także można stwierdzić zapalenie spojówek, lecz mimo wszystko jest to zjawisko raczej rzadko występujące. Odpowiada za nie zakażenie drobnoustrojami w trakcie porodu.

Jak objawia się zapalenie spojówek?

Choroba ta dotyczy nie tylko oka, ale również jego okolic. Zapalenie spojówek łączy się z światłowstrętem, pieczeniem oraz świądem oka – zaliczane są one do objawów podmiotowych. Z kolei łzawienie, przekrwienie, zaczerwienienie, obrzęk i wydzielanie się ropy należy do objawów przedmiotowych. Wielokrotnie powierzchnia błony także zostaje dotknięta chorobą. Wymienione dolegliwości mogą występować razem oraz oddzielnie, jednakże z biegiem czasu na pewno przyjmują one na sile i są wręcz trudne do wytrzymania.

Zapalenie spojówek – leczenie

Kiedy zapalenie spojówek znajduje się cały czas w pierwszej fazie wystarczą krople do oczu. Doskonale sprawdzą się także domowe metody, wśród których wyróżniamy przygotowany odpowiednio wcześniej napar z rumianku bądź świetlika.

Z kolei, kiedy ma się do czynienia z bakteryjnym zapaleniem spojówek konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Leki te dostępne są w formie maści, kropli bądź tabletek. Każdy może wybrać taką metodę, która mu najbardziej odpowiada, albo posiłkować się opinią lekarza.

W przypadku, kiedy zapalenie bezustannie nawraca, terapia musi odbywać się pod bezustannym nadzorem specjalisty. Leczenie opiera się głównie na pozbyciu się czynnika uczulającego. Jedno jest pewne, jest to choroba, której pod żadnym względem nie można ignorować.