Przyczyny i leczenie refluksu - jak sobie z tym radzić
- Rodzina
- 03 września 2019
Gdy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo tłuszczu, na skórze pojawiają się zaskórniki, potocznie zwane wągrami. Są to czarne kropki na skórze twarzy, które wyglądają nieestetycznie i trudno jest je zakryć makijażem. Mogą prowadzić do powstawania ropnych krost, więc lepiej zacząć z nimi walczyć.
Zaskórniki powstają w wyniku zatkania ujścia mieszków włosowych wydzieliną łojową oraz rogowaciejącymi komórkami naskórka. Czarne kropki na skórze to zaskórniki otwarte, a drobna, biała kaszka oznacza, że są to zaskórniki zamknięte. Zaleca się walczyć z tego rodzaju zmianami, ponieważ bardzo łatwo ulegają nadkażeniom i mogą przeobrazić się w ropne krosty.
Walkę z zaskórnikami można zacząć w domowym zaciszu, zaczynając od codziennego oczyszczania twarzy z makijażu, kurzu i nadmiaru łoju. W tym celu stosuje się żele antybakteryjne do mycia twarzy. Ważnym kosmetykiem jest także tonik, który normalizuje odczyn pH skóry, zwęża pory oraz usuwa nadmiar sebum. Tonik stosuje się przed nałożeniem kremu nawilżającego, który także zaleca się stosować codziennie. Nie należy myć twarzy częściej niż dwa razy dziennie, ponieważ może to spowodować przesuszenie skóry.
Nie zapominajmy o stosowaniu maseczek nawilżających i złuszczających dwa razy w tygodniu. Często zdarza się, że pomimo prawidłowej pielęgnacji twarzy, problem z zaskórnikami nie znika. Wtedy warto udać się do kosmetologa, który dobierze odpowiednie zabiegi, a możliwości jest dużo. Można zacząć od manualnego usunięcia zaskórników, a następnie nałożenie maski ściągającej pory. Do wyboru mamy także peeling kawitacyjny, czyli z użyciem ultradźwięków oraz zabiegi kwasami, które złuszczają naskórek. Efekty są widoczne po kilku zabiegach. Jeśli zaskórników jest bardzo dużo, a także podejrzewamy stan zapalny, konieczna jest wizyta u dermatologa. Być może potrzebne będzie leczenie farmakologiczne.
Jest wiele domowych sposobów na zaskórniki, jednym z nich są peelingi np. ze zmielonych płatków owsianych lub jęczmiennych zmieszanych z wodą. Można wykonać maskę z siemienia lnianego oraz tonik rumiankowy. Wystarczy zaparzyć rumianek w szklance i przemywać nim skórę twarzy. Do toniku można dodać kilka kropel olejku lawendowego i różanego.
Łatwy do wykonania jest plaster na wągry z żelatyny. Potrzebne są dwie łyżki mleka i łyżka żelatyny. Składniki trzeba wymieszać i podgrzać aż rozpuści się żelatyna. Gdy wystygnie, trzeba nałożyć na twarz i poczekać 10-15 minut, następnie zerwać plaster. To najłatwiejszy sposób na usunięcie zaskórników.