Minimum 8 godzin snu, spanie na plecach pod bawełnianą pościelą – to trzy sposoby na zapewnienie sobie względnie komfortowego snu. Możesz jednak zrobić zdecydowanie więcej, dzięki temu poczujesz się lepiej i szybciej będziesz się regenerować!
Noworodki i niemowlaki mogą spać nawet 16 godzin. Z wiekiem zapotrzebowanie to maleje, dlatego Tobie spokojnie wystarczy 8 godzin nieprzerwanego snu. Ważne jednak, by pamiętać, że powinien on być przede wszystkim jakościowy. Tylko wtedy organizm ma szansę na odpoczynek. Aby o to zadbać, wystarczy, że zaczniesz stosować się do kilku prostych zasad:
- Wybierz bawełnianą pościel. Ta tkanina przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć, dzięki czemu zapewnia Ci komfortowy sen i dodatkowo nie podrażnia wrażliwej skóry niemowlaków, dzieci oraz alergików.
- Kładź się spać o podobnej godzinie. W ten sposób regulujesz dobowy tryb pracy organizmu. Pamiętaj, że Twój organizm dobrze wie, kiedy potrzebuje odpoczynku.
- Ostatni posiłek jedz na 3 godziny przed snem. Krążą pogłoski, że ostatni posiłek powinnaś zjeść już o 18:00. Nic jednak bardziej mylnego – jeśli masz zamiar położyć się o północy, to kolację możesz zjeść nawet o 21:00.
- Skończ pracę przed komputerem i wyłącz telewizor na godzinę przed snem. Niebieskie światło emitowane przez ekrany podrażnia i pobudza, przez co możesz mieć problem z zaśnięciem.
- Wywietrz pokój i śpij w niższych temperaturach. Nie musisz marznąć, ale chłodniejsze powietrze pomaga zasnąć. Optymalna temperatura to ok. 18–19°C.
- Rób sobie maksymalnie 2 drzemki w ciągu dnia. Dla wzrostu efektywności oraz kreatywności warto robić sobie w ciągu dnia krótkie przerwy na sen. Nie może jednak trwać on dłużej niż 15–30 minut. Inaczej bowiem zapadniesz w sen głęboki – rozleniwiający i trudniejszy do szybkiego wybudzenia.
Sen i jego pozytywny wpływ na Twoje zdrowie
Wszystkie te punkty brzmią skomplikowanie, ale korzyści płynące z takiego postępowania są bezcenne. Podczas snu:
- mózg odpoczywa od wytężonej pracy,
- komórki narządów się regenerują,
- ciało produkuje i wypuszcza w krwioobieg hormony wspomagające pracę całego organizmu.
Jeśli jesteś wyspana, masz lepszą odporność oraz ukrwienie ciała. Dzięki temu lepiej Ci się oddycha, ponieważ krew transportuje tlen po całym organizmie. Sen stanowi także sposób na uregulowanie ciśnienia oraz unormowanie pracy układu krążenia i hormonów. Ciekawostką jest również informacja, że… wyspany organizm i zregenerowane komórki nie uodparniają się na insulinę, dlatego chronią Cię przez cukrzycą typu II!
Łatwe wybudzanie, czyli jak wstać bez problemu
Czasem aż nie chce wyjść spod pościeli, pod którą jest tak ciepło i wygodnie. Ale mus to mus, prawda? Właśnie dlatego przyda się lista kilku sztuczek, które ułatwią codzienne wstawanie o poranku:
- Wyłącz drzemki w telefonie. Dają one jedynie złudne wrażenie „dosypiania” i niepotrzebnie rozleniwiają. Wstawaj od razu po pierwszym dzwonku.
- Wizualizuj sobie plany na kolejny dzień. W ten sposób dokładnie będziesz wiedzieć, w jakim celu wstajesz.
- Pij wodę z cytryną. Gdy już stopniowo przejdziesz od leżenia do stania, sięgnij po szklankę wody z sokiem z cytryny. Najlepiej postaw ją sobie wieczorem przy łóżku – wtedy na pewno będziesz o tym pamiętać. To Cię orzeźwi i… uruchomi metabolizm!
- Ćwicz. Kilka przysiadów, pajacyki, 5 minut tańca do ulubionej piosenki – ruch to zdrowie i dodatkowe pobudzenie od rana.
To jak? Zdecydujesz się na regularne spanie i sprawne wstawanie?