Rozpoznanie i terapia stanów zapalnych przydatków – objawy i metody leczenia
- Rodzina
- 15 lipca 2019
Wapń jest fundamentem naszego kośćca, w związku czym powinniśmy szczególnie dbać o to by w naszej diecie znajdowała się odpowiednia jego ilość. Ze zwiększoną uwagą powinniśmy planować w tym zakresie dietę kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci. Choć w strukturach kostnych znajduje się niemal 99% całego wapnia obecnego w naszym ciele to jednak mocne kości nie są jedynym, za co wapń jest odpowiedzialny w ludzkim organizmie. Ma on niebagatelny wpływ między innymi na przewodnictwo nerwowe, równowagę kwasowo-zasadową czy gospodarkę żelazem. Jest to więc jeden z najważniejszych pierwiastków, o którego regularne dostawy powinniśmy się starać.
Otóż nie tylko mleko i produkty wywodzące się od niego są dobrym źródłem wapnia. Owszem trzeba przyznać, iż wapń pochodzący z pokarmów pochodzenia roślinnego nie jest tak dobrze przyswajalny jak ten pochodzący z nabiału. Ale dobrze zaplanowany jadłospis powinien sprostać naszemu zapotrzebowaniu.
Obfitość wapnia weganie mogą znaleźć między innymi w suszonych daktylach, suszonych morelach, suszonych figach, rodzynkach, migdałach, pistacjach, orzechach laskowych oraz włoskich, maku, ziarnach słonecznika, sezamie, nasionach lnu, brokułach, bobie, brukselce, chrzanie, dyni, fasolce szparagowej, białej kapuście, zielonej pietruszce, kiełkach soi oraz szczypiorze. Na największą uwagę wśród wymienionych produktów zasługuje mak, bowiem 100g tego składnika zawiera 1266mg wapnia. W sklepach dostępne są również produkty produkowane z myślą o weganach i ich szczególnych potrzebach. Do takich produktów należą mleka roślinne wzbogacane wapniem.
Dobrze zbilansowana i przemyślana dieta wegańska jest więc w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na wapń. Należy jednak pamiętać, że w tak szczególnych przypadkach jak ciąża, karmienie czy okres silnego wzrostu u dzieci warto jest omówić wprowadzenie diety wegańskiej ze specjalistą z zakresu żywienia bądź lekarzem.